1. Przedsiębiorstwa są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po
opodatkowaniu podatkiem dochodowym na rzecz budżetu państwa.
2. Z wpłat, o których mowa w ust. 1, zwolnione są przedsiębiorstwa działające
przy zakładach karnych i aresztach śledczych podległe Ministrowi Sprawiedliwości.
2a. Z wpłat, o których mowa w ust. 1, zwolniony jest także w okresie
opodatkowania podatkiem tonażowym przedsiębiorca żeglugowy w zakresie
przychodów z działalności opodatkowanej podatkiem tonażowym.
2b. Z wpłat, o których mowa w ust. 1, zwolnione są także przedsiębiorstwa za
okres roku obrotowego, w którym wystąpił stan zagrożenia epidemicznego lub stan
epidemii, oraz za okres roku obrotowego poprzedzającego rok obrotowy, w którym
wystąpił którykolwiek z wyżej wymienionych stanów.
3. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może na wniosek organu
założycielskiego zwolnić przedsiębiorstwa wykonujące w całości lub w części zadania
na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa z obowiązku dokonywania wpłat
z zysku lub przyznać tym przedsiębiorstwom ulgi we wpłatach z zysku.