§ 1. Grzywnę w celu przymuszenia nakłada organ egzekucyjny, który
doręcza zobowiązanemu:
1) odpis tytułu wykonawczego zgodnie z art. 32;
2) postanowienie o nałożeniu grzywny.
§ 2. Postanowienie o nałożeniu grzywny powinno zawierać:
1) wezwanie do uiszczenia nałożonej grzywny w oznaczonym terminie
z pouczeniem, że w przypadku nieuiszczenia grzywny w terminie zostanie ona
ściągnięta w trybie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych;
2) wezwanie do wykonania obowiązku określonego w tytule wykonawczym
w terminie wskazanym w postanowieniu, z zagrożeniem, że w razie
niewykonania obowiązku w terminie będą nakładane dalsze grzywny w tej samej
lub wyższej kwocie, a w przypadku obowiązku wynikającego z przepisów prawa
budowlanego lub z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy będzie orzeczone
wykonanie zastępcze.
§ 3. Zobowiązanemu służy prawo zgłoszenia zarzutów i wniesienia zażalenia
w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego (art. 33 i 34) oraz prawo
wniesienia zażalenia na postanowienie o nałożeniu grzywny.