Postanowienie SN z 23 listopada 2012, sygn. I CZ 111/12
Data orzeczenia
23 listopada 2012
Sąd
Sąd Najwyższy
Wydział
Izba Cywilna, Wydział I
Przewodniczący
SSN Marta Romańska
Tagi
Podstawa prawna
art. 87
kpc
art. 118
kpc
art. 168
kpc
art. 169
kpc
art. 171
kpc
art. 380
kpc
art. 387
kpc
art. 394
kpc
Pokaż pozostałe podstawy prawne (1)
POSTANOWIENIE
Dnia 23 listopada 2012 r.
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Marta Romańska (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Grzegorz Misiurek
SSN Józef Frąckowiak
w sprawie z powództwa Z. A.
przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Ministra Sprawiedliwości,
Dyrektora Zakładu Karnego we W., Dyrektora Zakładu Karnego w W.
i Dyrektora Zakładu Karnego w R.
o zadośćuczynienie,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 23 listopada 2012 r.,
zażalenia powoda na postanowienie Sądu Apelacyjnego
z dnia 19 kwietnia 2012 r.,
uchyla zaskarżone postanowienie i wnioski przekazuje
Sądowi Apelacyjnemu do ponownego rozpoznania,
pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach
postępowania zażaleniowego.
2
Uzasadnienie
Postanowieniem z 19 kwietnia 2012 r. Sąd Apelacyjny odrzucił wniosek
powoda Z. A. o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o doręczenie mu odpisu
wyroku tego Sądu z 3 sierpnia 2011 r. z uzasadnieniem oraz wniosek powoda o
doręczenie mu odpisu tego wyroku z uzasadnieniem.
W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że wniosek powoda o przywrócenie terminu
do złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem
wpłynął do Sądu Apelacyjnego 7 grudnia 2011 r., to jest po terminie. Taka ocena
zachowuje aktualność nawet przy przyjęciu najkorzystniejszej dla powoda wersji,
a mianowicie, że 28 września 2011 r. dowiedział się o wydaniu wyroku, którego
dotyczył wniosek.
W zażaleniu na postanowienie z 19 kwietnia 2012 r. powód zarzucił, że Sąd
Apelacyjny przed wydaniem rozstrzygnięcia nie rozpatrzył wszystkich okoliczności,
które należało wziąć pod uwagę przy ocenie zasadności jego wniosku.
Powód w obu instancjach był reprezentowany przez pełnomocnika z urzędu.
Pełnomocnik reprezentujący powoda przed Sądem drugiej instancji bez
uzgodnienia z nim odstąpił od złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia
wyroku z 3 sierpnia 2011 r. i doręczenie go powodowi. Powód przebywa
w zakładzie karnym, nie ma wykształcenia, a o decyzji pełnomocnika został
powiadomiony pismem z 14 września 2011 r. Odmowa przywrócenia terminu do
złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku jest dla powoda krzywdząca.
Powód wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i przywrócenie mu
terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku Sądu
Apelacyjnego z 3 sierpnia 2011 r.
Pozwany wniósł o oddalenie zażalenia.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
1. W pierwszej kolejności odnotować trzeba, że rozstrzygnięciem kończącym
postępowanie w sprawie i z tej przyczyny samodzielnie zaskarżalnym zażaleniem
jest postanowienie odrzucające wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku
3
w sprawie kasacyjnej i doręczenie stronie odpisu tego wyroku z uzasadnieniem -
art. 3941
§ 2 k.p.c. (por. m.in. postanowienie Sądu Najwyższego z 21 września
2010 r., III UZ 4/10, LEX nr 667501). Postanowienie oddalające wniosek
o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie odpisu
wyroku z uzasadnieniem nie kończy postępowania w sprawie, nie jest zatem
samodzielnie zaskarżalne zażaleniem, ale mieści się w kategorii postanowień,
o jakich mowa w art. 380 k.p.c. i w związku z tym przepisem może być poddane
kontroli w związku z rozpoznawaniem zażalenia na postanowienie kończące
postępowanie w sprawie, jakim jest odrzucenie wniosku o sporządzenie
i doręczenie stronie odpisu wyroku z uzasadnieniem (por. postanowienie Sądu
Najwyższego z 9 stycznia 2012 r., III UZ 29/11, LEX nr 1130396).
2. Wyrokiem z 3 sierpnia 2011 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację powoda od
wyroku Sądu Okręgowego z 23 listopada 2010 r. Wyrok ten prawomocnie kończył
postępowanie w sprawie, a ogłoszony został w obecności pełnomocnika z urzędu
ustanowionego dla powoda, podczas gdy sam powód przebywał w zakładzie
karnym.
Uzasadnienie wyroku oddalającego apelację sporządza się na wniosek
złożony przez stronę w tygodniowym terminie od ogłoszenia orzeczenia (art. 387
§ 1 zd. 2 i § 3 k.p.c.). Czynności tej może dokonać strona samodzielnie, gdyż nie
jest to czynność związana z postępowaniem przed Sądem Najwyższym
w rozumieniu art. 87 § 1 k.p.c. (por. m.in. postanowienie Sądu Najwyższego
z 16 maja 2006 r., III UZ 6/06, OSNP 2007, nr 11-12, poz. 174). Powód nie złożył
w terminie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku z 3 sierpnia 2011 r.
i doręczenie mu odpisu wyroku z uzasadnieniem. Wniosek taki złożył w piśmie
z 28 września 2011 r. i kolejnych.
O przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia
wyroku i o doręczenie mu odpisu wyroku z uzasadnieniem powód wystąpił
pismem datowanym na 5 grudnia 2011 r., do którego dołączył kopię skierowanego
do niego pisma jego pełnomocnika z urzędu, datowanego na 14 września 2011 r.,
którym został powiadomionym o treści wyroku zapadłego 3 sierpnia 2011 r.
oraz o tym, że jest on prawomocny (k. 224). Pełnomocnik wskazał zarazem,
4
że od wyroku przysługuje skarga kasacyjna, którą może złożyć tylko fachowy
pełnomocnik, o ustanowienie którego powód powinien wystąpić do sądu. W piśmie
nie ma mowy o warunkach wniesienia skargi kasacyjnej, w tym w szczególności
o konieczności wystąpienia z wnioskiem o sporządzenie i doręczenie powodowi
odpisu wyroku z uzasadnieniem.
W piśmie datowanym na 5 grudnia 2011 r. powód tłumaczył uchybienie
terminowi do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia
i doręczenie jego odpisu z uzasadnieniem swoją niewiedzą na temat procedur
i oczekiwanego od niego zachowania, które warunkowało późniejszą
dopuszczalność zaskarżenia wyroku. W dacie sporządzenia tego pisma powód
wiedział już o zaniedbaniu, które miało znaczenie dla oceny dopuszczalności skargi
kasacyjnej, nie wynikało z niego jednak, kiedy i skąd powód dowiedział się
o warunkach zaskarżenia orzeczenia, bo bez wątpienia nie z pisma jego
pełnomocnika z urzędu z 14 września 2011 r.
3. Zgodnie z art. 168 § 1 k.p.c. Sąd na wniosek strony postanowi
o przywróceniu terminu do dokonania czynności procesowej, jeżeli strona nie
dokonała tej czynności w terminie bez swojej winy. Pismo z wnioskiem
o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana,
w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu (art. 169 § 1
k.p.c.). Ubiegający się o przywrócenie terminu ma obowiązek uprawdopodobnić
zachowanie terminu określonego w art. 169 § 1 k.p.c. Sąd odrzuca spóźniony
wniosek o przywrócenie terminu - art. 171 k.p.c.
Trafnie Sąd Apelacyjny przyjął, że powód dowiedział się o wydaniu wyroku
w jego sprawie oraz o tym, że wyrok jest zaskarżalny z pisma pełnomocnika
z urzędu z 14 września 2011 r. Sąd Apelacyjny nie rozważył jednak, czy i jakie
obowiązki – w związku z treścią at. 327 § 1 i 2 k.p.c. oraz art. 118 § 2 k.p.c. –
ciążyły na pełnomocniku reprezentującym powoda w urzędu w postępowaniu
apelacyjnym po wydaniu wyroku z 3 sierpnia 2011 r. oraz w jakim czasie obowiązki
te powinny być zrealizowane.
O ile przyjąć, że Sąd nie miał obowiązku doręczenia powodowi
przebywającemu w zakładzie karnym lecz reprezentowanemu przez fachowego
5
pełnomocnika przy ogłoszeniu wyroku, informacji o wydaniu tego wyroku i jego
treści oraz ewentualnie także o warunkach jego zaskarżenia, to termin do złożenia
wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie jego odpisu
z uzasadnieniem musiał rozpocząć w stosunku do powoda bieg według zasad
ogólnych, a zatem po ogłoszeniu wyroku oddalającego apelację, niezależnie
od uświadomienia sobie tego przez powoda. W okolicznościach sprawy termin ten
minął zanim powód dowiedział się z pisma pełnomocnika o wydaniu wyroku
prawomocnie kończącego postępowanie. Okoliczności, w jakich pozbawiony
wolności powód ostatecznie dowiedział się o wyroku oraz o konieczności złożenia
wniosku o sporządzenie jego uzasadnienia i doręczania mu odpisu wyroku
z uzasadnieniem w celu wniesienia skargi kasacyjnej, mają znaczenie dla oceny
zachowania terminu, o jakim mowa w art. 171 k.p.c.
We wniosku o przywrócenie tego terminu powód – reprezentowany przez
kolejnego fachowego pełnomocnika – nie wyjaśnił, kiedy i w jakich okolicznościach
dowiedział się o potrzebie złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie mu
uzasadnienie wyroku, a ta data, nie zaś data powzięcia wiadomości o samym
wydaniu wyroku, jest doniosła z punktu widzenia oceny, czy wniosek
o przywrócenie terminu został przez powoda złożony w terminie do dokonania tej
czynności. Przed rozpoznaniem wniosku o przywrócenie terminu do złożenia
wniosku o sporządzenie uzasadnienia prawomocnego wyroku oddalającego
apelację i doręczenie stronie odpisu tego wyroku z uzasadnieniem Sąd powinien
wyjaśnić powyższą okoliczność, gdyż do niej należy się odnieść przy ocenie
zachowania terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu. Po stwierdzeniu
czy powód zachował termin do wystąpienia z wnioskiem o przywrócenie terminu
Sąd może przystąpić do merytorycznej oceny zasadności tego wniosku
uwzględniając uwarunkowania niniejszej sprawy.
Z uwagi na powyższe, na podstawie art. 39815
§ 1 k.p.c. w zw. z art. 3941
§ 3
i art. 380 k.p.c. orzeczono jak w postanowieniu.