Postanowienie SA we Wrocławiu z 15 marca 2012 r. w sprawie o pozbawienie tytułów wykonawczych wykonalności.

Teza Akta sprawy wraz z zażaleniem sąd pierwszej instancji przedstawia sądowi drugiej instancji po doręczeniu zażalenia stronie przeciwnej, a w przypadkach gdy ustawa przewiduje doręczenie zaskarżonego postanowienia tylko jednej ze stron oraz niezwłocznie po złożeniu zażalenia bez doręczenia go stronie przeciwnej.
Data orzeczenia 15 marca 2012
Data uprawomocnienia 15 marca 2012
Sąd Sąd Apelacyjny we Wrocławiu I Wydział Cywilny
Przewodniczący Agnieszka Piotrowska
Tagi Powództwo
Podstawa Prawna 395kpc 730kpc 395kpc 394kpc 385kpc 397kpc

Rozstrzygnięcie
Sąd postanawia oddalić zażalenie.

UZASADNIENIE


Postanowieniem dnia 1 grudnia 2011 r. ( k. 73 akt aprawy) Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uwzględnił wniosek powodów małżonków W. i R. M. o udzielenie zabezpieczenia powództwa o pozbawienie wykonalności tytułów wykonawczych w postaci prawomocnego nakazu zapłaty Sądu Okręgowego w L.z dnia 27.12.2001 r. w sprawie o sygn. akt I Nc 185/01, zaopatrzonego w klauzulę wykonalności postanowieniem Sądu Okręgowego w L. z dnia 22.10.2010 r. w sprawie o sygn. akt I Co 107/10 oraz w postaci wyciągu z listy wierzytelności w postępowaniu upadłościowym z dnia 17.03.2011 r. w sprawie U1/05 Sądu Rejonowego w L. i udzielił zabezpieczenia przez zawieszenie toczącego się przeciwko nim na ich podstawie jako dłużnikom egzekwowanym, postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w K. pod sygnaturami: Km 1210/10 oraz Km 394/11.


Na skutek zażalenia strony pozwanej wniesionego na powyższe postanowienie ( k. 76-79 akt sprawy), Sąd Okręgowy na podstawie art. 395 § 2 kpc uchylił postanowienie Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z dnia 1 grudnia 2011 r. i oddalił wniosek powodów o udzielenie zabezpieczenia jako pozbawiony podstaw.


W zażaleniu na to postanowienie ( k. 158-159 akt sprawy), powodowie zarzucili naruszenie art. 395 § 2 kpc poprzez rozstrzygnięcie zażalenia przez Sąd I instancji po doręczeniu powodom odpisu zażalenia strony pozwanej na postanowienie z dnia 1 grudnia 2011 r. i wnieśli o uchylenie zaskarżonego postanowienia.


Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:


Zażalenie powodów nie zasługuje na uwzględnienie.


Stosownie do art. 395 § 1 kpc, akta sprawy wraz z zażaleniem sąd pierwszej instancji przedstawia sądowi drugiej instancji po doręczeniu zażalenia stronie przeciwnej, a w przypadkach gdy ustawa przewiduje doręczenie zaskarżonego postanowienia tylko jednej ze stron oraz w przypadkach wskazanych w art. 394 § 1 pkt 5 – niezwłocznie po złożeniu zażalenia bez doręczenia go stronie przeciwnej. Odpowiedź na zażalenie może być wniesiona wprost do sądu drugiej instancji w terminie tygodniowym od dnia doręczenia zażalenia.


§ 2. Jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, może na posiedzeniu niejawnym, nie przesyłając akt sądowi drugiej instancji, uchylić zaskarżone postanowienie i w miarę potrzeby sprawę rozpoznać na nowo. Od ponownie wydanego postanowienia przysługują środki odwoławcze na zasadach ogólnych.


Powyższy przepis nie daje podstaw do wykładni przeprowadzonej w zażaleniu, jakoby doręczenie odpisu zażalenia stronie przeciwnej wykluczało kompetencje Sądu I instancji do rozpoznania zażalenia, wskazane w paragrafie 2. Nie wynika ona z treści tej regulacji, a skarżący nie przedstawili argumentacji jurydycznej pozwalającej na przychylenie się do ich poglądu, że cyt. „po doręczeniu odpisu zażalenia przeciwnikowi procesowemu, nie jest możliwe dalsze procedowanie Sądu I instancji w przedmiocie zażalenia”.


W tym stanie rzeczy na podstawie art. 385 kpc w związku z art. 397 § 2 kpc orzeczono jak w sentencji.


bp

Wyszukiwarka