Data orzeczenia | 9 sierpnia 2013 |
---|---|
Data uprawomocnienia | 9 sierpnia 2013 |
Sąd | Sąd Apelacyjny we Wrocławiu I Wydział Cywilny |
Przewodniczący | Andrzej Niedużak |
Tagi | Zabezpieczenie majątkowe |
Podstawa Prawna | 730kpc 519kc 522kc 881kc 730kpc 385kpc 397kpc |
p o s t a n o w i ł: oddalić zażalenie.
Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w Świdnicy oddalił wniosek powodów o udzielenie zabezpieczenia roszczenia o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Sąd Okręgowy wskazał, że wskazywane przez powodów okoliczności nie uprawdopodobniają zgłoszonego przez nich roszczenia. Sąd podkreślił, że powodowie nie zdołali w żaden sposób wykazać, że weksel złożony na zabezpieczenie wierzytelności został wypełniony wbrew deklaracji wekslowej, a jako poręczyciele pożyczki odpowiadają za zobowiązanie w sposób zobiektywizowany, oparty na zasadzie ryzyka i gwarantują własnym majątkiem wypłacalność kredytobiorcy. Zdaniem Sądu powodowie nie uprawdopodobnili również interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.
Powodowie zaskarżyli postanowienie Sądu Okręgowego, zarzucając rozstrzygnięciu błąd w ustaleniach faktycznych sprawy, który miał istotny wpływ na treść zaskarżonego postanowienia, a polegający na przyjęciu, że powodowie nie uprawdopodobnili dochodzonego przez nich roszczenia, jak i interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Zdaniem powodów uprawdopodobnili oni bowiem w sposób wystarczający, że poręczenie przez nich udzielone nie istniało w chwili wypełniania przez stronę pozwaną weksla in blanco, gdyż wygasło z chwilą przejęcia długu przez spółkę (...) S.A.
Mając na uwadze powyższe powodowie wnieśli o zmianę zaskarżonego postanowienia i uwzględnienie złożonego przez nich wniosku.
W odpowiedzi na zażalenie strona pozwana wniosła o jego oddalenie.
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.
Sąd Apelacyjny w pełni akceptuje stanowisko Sądu I instancji, iż powodowie nie uprawdopodobnili w sposób dostateczny dochodzonego przez siebie roszczenia. Jak wskazał w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia Sąd I instancji z pozwu wniesionego w niniejszej sprawie wynika, że powodowie poręczyli umowę kredytu inwestycyjnego z dnia 28 lipca 2008 r., zawartą pomiędzy stroną pozwaną a (...) sp. z o.o. w M.. Tytułem udzielonego poręczenia powodowie awalowali weksel in blanco wystawiony przez kredytobiorcę, wyrazili zgodę na wypełnienie weksla w przypadku niedotrzymania warunków spłaty kredytu, jak i na pozostałe warunki deklaracji wekslowej. Umowa kredytu została wypowiedziana przez stronę pozwaną, zgodnie z treścią jej § 13, wobec złego stanu majątkowego pożyczkobiorcy i zagrożenia terminowej spłaty zobowiązania.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że powodowie nie uprawdopodobnili, iż deklaracja wekslowa została wypełniona niezgodnie z jej postanowieniami, jak i nie przedstawili Sądowi wiarygodnych dowodów na to, że doszło do przejęcia długu wynikającego z umowy kredytu inwestycyjnego, o której mowa powyżej, co mogłoby stanowić podstawę do uwolnienia ich od odpowiedzialności tytułem udzielonego (...) sp. z o.o. poręczenia. Pamiętać należy, że zgodnie z treścią
Jak już wskazano powyżej warunkiem udzielenia zabezpieczenia roszczenia jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek – uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Skoro zatem powodowie nie spełnili jednej z nich, a mianowicie nie uprawdopodobnili w sposób dostateczny dochodzonego przez siebie roszczenia, wniosek ich nie mógł zostać uwzględniony. Sąd Apelacyjny rozpoznając niniejsze zażalenie zgodził się jednak również z Sądem I instancji, iż powodowie nie uprawdopodobnili nadto istnienia interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia roszczenia. Pamiętać należy, że interes prawny w uzyskaniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie
Podkreślić w tym miejscu należy jednocześnie, że postępowanie zabezpieczające nie jest postępowaniem, w którym przesądza się o zasadności roszczenia, a przeprowadzana przez Sąd ocena materiału dowodowego w tym postępowaniu ma na celu jedynie ustalenie, czy roszczenie może być uznane za wiarygodne, a tym samym, czy istnieją przesłanki do udzielenia zabezpieczenia roszczenia. W sytuacji natomiast, gdy przy rozpoznawaniu wniosku o zabezpieczenie roszczenia powstają, tak jak w niniejszej sprawie, poważane wątpliwości, brak jest podstaw do przyjęcia, że roszczenie zostało przez powodów uprawdopodobnione w sposób dostateczny.
Mając powyższe na uwadze Sąd Apelacyjny zgodził się z Sądem I instancji, że powodowie nie wykazali przesłanek warunkujących możliwość udzielenia zabezpieczenia dochodzonego przez nich roszczenia, co musiało skutkować oddaleniem wniosku.
W tej sytuacji uwadze Sąd Apelacyjny, uznając zażalenie powodów za pozbawione podstaw, po myśli
bp
Wyszukiwarka
- Kodeks Karny dostęp do ustawy
- 22 Kodeks Karny konkretny artykuł ustawy
- Sąd Okręgowy w Ełku informacje o sądzie
- Pełnomocnictwo ogólne dostęp do wzorców