Postanowienie SA we Wrocławiu z 26 września 2012 r. w sprawie o zapłatę.

Teza Ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, oparty na tych samych okolicznościach, nie ma wpływu na bieg terminu do opłacenia pisma.
Data orzeczenia 26 września 2012
Data uprawomocnienia 26 września 2012
Sąd Sąd Apelacyjny we Wrocławiu I Wydział Cywilny
Przewodniczący Jan Gibiec
Tagi Zażalenie Braki formalne
Podstawa Prawna 370kpc 397kpc 112koszty-sadowe-w-sprawach-cywilnych 385kpc

Rozstrzygnięcie
Sąd

p o s t a n a w i a: oddalić zażalenie.



UZASADNIENIE


Zaskarżonym postanowieniem odrzucono zażalenie pozwanego na postanowienie z dnia 19.07.2012 r., w związku z nie uiszczeniem przez niego w wyznaczonym terminie opłaty od zażalenia.


W zażaleniu pozwany wniósł o uchylenie powyższego orzeczenia wskazując, iż jest ono nieprawidłowe, gdyż nie został on poinformowany o uiszczeniu opłaty od zażalenia.


Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:


Zażalenie, jako nieuzasadnione, podlegało oddaleniu.


Kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy ma treść art. 112 ust. 4 u.k.s.c. Zgodnie z powyższym przepisem, ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, oparty na tych samych okolicznościach, nie ma wpływu na bieg terminu do opłacenia pisma.


W niniejszej zaś sprawie wniosek pozwanego o zwolnienie go od kosztów sądowych dwukrotnie prawomocnie oddalono. Mimo powyższego, nie uiścił on żądanej od niego opłaty sądowej, a jedynie składał kolejne zażalenia, wraz z ponownymi wnioskami o zwolnienie go od kosztów sądowych, nie twierdząc nawet przy tym, iż jego sytuacja majątkowa uległa zmianie, od czasu prawomocnego rozpoznania jego wniosku w tym zakresie. Z uwagi zaś na stosunkowo nieznaczny upływ czasu pomiędzy prawomocnym oddaleniem przez Sąd Apelacyjny wniosku pozwanego o zwolnienie go od kosztów sądowych, a jego kolejnymi wnioskami w tym przedmiocie, zasadnym jest przyjęcie, że okoliczności, będące podstawą oddalenia wniosku pozwanego o zwolnienie go kosztów, nie uległy zmianie. Nadto zauważyć też trzeba, że nie każda zmiana okoliczności, mająca wpływ na sytuację materialną wnoszącego o zwolnienie od kosztów sądowych, wyklucza odrzucenie ponownego wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych. Każda bowiem zmiana wysokości otrzymywanego wynagrodzenia czy wysokości stałych wydatków mogłaby oznaczać, że ponowny wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oparty jest na innych okolicznościach faktycznych niż te, które były brane pod uwagę przy rozpoznawaniu poprzedniego wniosku. Przyjąć zatem należy, że chodzi tu o zmiany istotne i znaczne, które mogłyby uzasadniać odmienne rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów (por. postanowienie SN z 11.02.2009 r., V CZ 4/09, Lex nr 658212).


Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że kolejne wnioski pozwanego o zwolnienie go od kosztów sądowych, pozostawały bez wpływu na bieg terminu do uiszczenia żądanej od niego opłaty sądowej. W tych zaś okolicznościach nie uiszczenie przez pozwanego, w wyznaczonym mu zarządzeniem z dnia 5.07.2012 r., (które pozwany otrzymał w dniu 09.07.2012 r.) terminie, opłaty sądowej od zażalenia na postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 19.06.2012 r., skutkować musiało jego odrzuceniem, o czym też orzekł Sąd I instancji.


Z tych też względów, na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c., należało orzec jak w sentencji, gdyż zażalenie skarżącego nie zawierało żadnych uzasadnionych argumentów, które mogłyby skutkować zmianą zaskarżonego orzeczenia.


bp

Wyszukiwarka