Data orzeczenia | 24 września 2014 |
---|---|
Data uprawomocnienia | 24 września 2014 |
Sąd | Sąd Apelacyjny we Wrocławiu I Wydział Cywilny |
Przewodniczący | Aleksandra Marszałek |
Tagi | Pożyczka |
Podstawa Prawna | 74kc 74kc 233kpc 6kc 232kpc 3kpc 74kpc 386kpc |
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania apelacyjnego.
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 marca 2014 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił powództwo, którym powódka E. L. domagała się zasądzenia od pozwanego A. D. 26 000 euro tytułem zwrotu udzielonej mu pożyczki.
Sąd ten ustalił, że w dniu 19 maja 2011 r. powódka przelała ze swojego rachunku na rachunek pozwanego kwotę 26 000 euro (potwierdzenie transakcji) określając tytuł przelewu jako zaliczka. Pozwany zaprzeczył, aby strony łączyła umowa pożyczki i podniósł, że przelew został dokonany w ramach innej transakcji.
W tej sytuacji Sąd Okręgowy uznał powództwo za bezzasadne. Umowa pożyczki o wartości przekraczającej 500 zł powinna zostać stwierdzona pismem. Forma ta zastrzeżona jest dla celów dowodowych. Jej niezachowanie powoduje niedopuszczalność prowadzenia dowodów ze świadków i przesłuchania stron na fakt dokonania czynności, dlatego też wniosek o dopuszczenie dowodu z przesłuchania powódki podlegał oddaleniu.
Zdaniem Sądu pierwszej instancji nie zachodzą szczególne okoliczności przewidziane w
Apelację od powyższego wyroku wniosła powódka.
Zarzuciła naruszenie przepisów prawa materialnego, a mianowicie
Sąd Apelacyjny zważył:
Apelacja jest uzasadniona.
Zgodzić się przede wszystkim trzeba z zarzutem naruszenia
Uprawdopodobnienie dokonania czynności prawnej rozumiane jest w orzecznictwie i doktrynie dość szeroko. Może być dokonane nie tylko pismem podpisanym i spełniającym kryteria dokumentu prywatnego, pochodzącym od stron, ale każdą pisemną wzmianką, zapiskiem czy informacją, listem, dowodem wpłaty, wydrukiem komputerowym, teleksowym itp. wskazującą, że czynność prawna doszła do skutku (wyrok SN z 14 października 2009 r. CSK 109/09, Lex 688046). Początek dowodu na piśmie to stwierdzenie pismem okoliczności, które mają jakiś związek ze sprawą i stanowią „początek rozumowania”, wskazujący na prawdopodobieństwo, że określony w pozwie fakt zaistniał (wyrok SN z 26 czerwca 2007 r., IV CSK 110/07, Lex 489981).
Myli w swych rozważaniach Sąd pierwszej instancji uprawdopodobnienie, wymagane przepisem a udowodnienie. Pismo, o którym mowa w
Przekładając powyższe na realia niniejszej sprawy uznać, trzeba, że powódka załączyła do pozwu dokument stanowiący początek dowodu na piśmie, dowodu, który uprawdopodabnia jej twierdzenia, że czynność prawna − pożyczka – zaistniała. W aktach znajduje się dowód przelania z konta powódki na konto pozwanego kwoty 26 000 euro, o którą to kwotę toczy się spór. Kwestia tytułu, jaki wskazano w dokumencie przelewu (zaliczka) i jego przyczyn, to dalsza okoliczność, która właśnie będzie mogła być dowodzona przewidzianymi w katalogu dowodów środkami. Tymczasem Sąd Okręgowy kilkakrotnie podkreśla, że nie można uznać za udowodnione zawarcia przez strony umowy pożyczki. Stanowisko takie jest, co najmniej przedwczesne. Raz jeszcze podkreślić należy, że pismo, o którym mowa w
Uwzględnienie zarzutu naruszenia
Powyższe powoduje konieczność uchylenia zaskarżonego wyroku, bowiem wobec przyjętej przez Sąd pierwszej instancji koncepcji rozstrzygnięcia nie została rozpoznana istota sporu.
Z tych względów orzeczono jak w sentencji
MR-K
Wyszukiwarka
- Kodeks Karny dostęp do ustawy
- 22 Kodeks Karny konkretny artykuł ustawy
- Sąd Okręgowy w Ełku informacje o sądzie
- Pełnomocnictwo ogólne dostęp do wzorców