Postanowienie SN z 28 czerwca 2006, sygn. III CZ 36/06
Data orzeczenia
28 czerwca 2006
Sąd
Sąd Najwyższy
Wydział
Izba Cywilna, Wydział III
Przewodniczący
SSN Jacek Gudowski
Tagi
Podstawa prawna
Do skargi kasacyjnej od wyroku (postanowienia co do istoty sprawy)
wydanego przed wejściem w życie ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach
sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 167, poz. 1398), wniesionej po
wejściu w życie tej ustawy, stosuje się przepisy ustawy nowej.
Sędzia SN Jacek Gudowski (przewodniczący, sprawozdawca)
Sędzia SN Teresa Bielska-Sobkowicz
Sędzia SN Zbigniew Strus
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Tadeusza O. przy uczestnictwie Andrzeja
L. i Leszka O. o ustanowienie służebności drogi koniecznej, po rozpoznaniu w Izbie
Cywilnej na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 czerwca 2006 r., zażalenia
wnioskodawcy na postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 5 kwietnia
2006 r.
oddalił zażalenie.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 10 listopada 2005 r. Sąd Okręgowy w Krakowie
zmienił postanowienie Sądu Rejonowego w Wieliczce z dnia 23 grudnia 2004 r. w
ten sposób, że ustanowił na nieruchomościach należących do uczestników Leszka
O. i Andrzeja L. służebność drogi koniecznej na rzecz każdoczesnego właściciela
nieruchomości należącej obecnie do wnioskodawcy Tadeusza O.
Skargę kasacyjną wnioskodawcy od tego postanowienia Sąd Okręgowy w
Krakowie – postanowieniem z dnia 5 kwietnia 2006 r. – odrzucił, stwierdzając, że
nie uiszczono od niej właściwej opłaty stałej, wymaganej na podstawie art. 39 ust. 1
pkt 1 w związku z art. 149 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach
sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 167, poz. 1398 – dalej: „u.k.s.c.” lub
„ustawa”), mimo że wnioskodawca reprezentowany był przez zawodowego
pełnomocnika. Sąd stwierdził również, że skarga nie zawiera – wbrew wymaganiom
stawianym przez art. 3984
§ 1 pkt 3 k.p.c. – wniosku o przyjęcie jej do rozpoznania
oraz jego uzasadnienia.
W zażaleniu skarżący uiścił brakującą kwotę opłaty stałej w wysokości
wynoszącej – jego zdaniem – kwotę 110 zł oraz zarzucił naruszenie art. 23 ustawy.
Zakwestionował również stanowisko Sądu Okręgowego w zakresie braku wniosku o
przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania oraz jego uzasadnienia, wskazując, że
wniosek ten został wyrażony w punkcie 2. skargi, a cała skarga, wraz z wnioskiem,
została uzasadniona. W konkluzji wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 149 ust. 1 u.k.s.c., w sprawach wszczętych przed dniem wejścia
w życie ustawy stosuje się, do czasu zakończenia postępowania w danej instancji,
dotychczasowe przepisy o kosztach sądowych; z przepisu jasno wynika, że linię
wytyczającą granicę czasową między stosowaniem ustawy dotychczasowej a
zastosowaniem ustawy nowej wyznacza chwila „zakończenia postępowania w
danej instancji”. Ten sposób normatywnych rozstrzygnięć intertemporalnych nie jest
w prawie procesowym nowy, gdyż ustawodawca – określając czynnik czasu
decydujący o stosowaniu lub niestosowaniu derogowanego prawa – wielokrotnie
posługuje się pojęciem „zakończenie postępowania w danej instancji” lub
równoważnym „zakończenie postępowania w instancji”, ewentualnie zbliżonym –
„wydanie orzeczenia kończącego postępowania przez sąd pierwszej (wyższej)
instancji” (por. np. art. XVI § 1 p.w.k.p.c., art. 49 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o
kosztach sądowych w sprawach cywilnych, jedn. tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 88
ze zm., lub § 18 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września
2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez
Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego
ustanowionego z urzędu, Dz.U. Nr 163, poz. 1349). Pojęcie to nie jest także obce
kodeksowi postępowania cywilnego (art. 108 § 1, art. 109, 1303
§ 2, art. 182 i 276),
w związku z czym bywa wielokrotnie poddawane ocenie w judykaturze – a także w
piśmiennictwie – w odniesieniu do sytuacji innych niż rozwiązywanie kolizji
międzyczasowych. Podsumowując stan prawny, dorobek orzecznictwa i myśli
prawniczej w tym zakresie należy stwierdzić, że przez pojęcie „zakończenie
postępowania w (danej) instancji” trzeba rozumieć wydanie orzeczenia kończącego
postępowanie sprawie w danej instancji, a więc wydanie wyroku (postanowienia co
do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym) lub innego orzeczenia trwale
zamykającego drogę do wydania wyroku (np. postanowienia o umorzeniu
postępowania, odrzuceniu pozwu itd.) (por. np. orzeczenie Sądu Najwyższego z
dnia 25 lipca 1953 r., II C 609/53, OSN 1954, nr 3, poz. 61, postanowienie Sądu
Najwyższego z dnia 8 lutego 1968 r., II CZ 29/68, OSNCP 1968, nr 11, poz. 191 lub
wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 1974 r., II CR 155/74, OSPiKA 1975, nr 3,
poz. 66).
W tym samym kierunku idą rozwiązania w innych dziedzinach prawa
procesowego, w których przez zakończenie postępowania w danej instancji rozumie
się wydanie orzeczenia (rozstrzygnięcia) co do istoty sprawy albo załatwienie
sprawy w inny sposób kończący postępowanie (por. np. art. 104 k.p.a., art. 157
k.p.k., art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 1961 r. o izbach morskich, Dz.U. Nr 58,
poz. 320 ze zm., art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa,
jedn. tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, albo art. 223 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia
2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz.U. Nr 153,
poz. 1270 ze zm.).
Należy dodatkowo zaakcentować, że ustawodawca wyraźnie oznaczył kres
stosowania ustawy dotychczasowej na czas zakończenia postępowania w instancji,
a nie np. na chwilę wszczęcia postępowania w instancji wyższej, łączoną zazwyczaj
z wniesieniem środka zaskarżenia o charakterze dewolutywnym. Fakt ten ma
istotne znaczenie przy rozstrzyganiu kwestii międzyczasowej, bo jakkolwiek
postępowanie cywilne – procesowe i nieprocesowe – przebiega w zasadzie w
sposób linearny, a poszczególne instancje następują bezpośrednio po sobie, to
jednak między zakończeniem postępowania w jednej a wszczęciem postępowania
w kolejnej instancji dokonywane są czynności tzw. międzyinstancyjne, stanowiące
łącznik między instancjami (np. czynności przygotowawcze do wniesienia środka
odwoławczego, w tym wniosek o doręczenie orzeczenia, o przywrócenie terminu do
wniesienia środka zaskarżenia itd.). W wielu sytuacjach w ogóle zresztą nie
dochodzi do zainicjowania postępowania w instancji wyższej, a mimo to
podejmowane są dalsze czynności, w tym czynności wykonawcze (np. wniosek o
stwierdzenie prawomocności, o doręczenie odpisu dokumentu z akt sprawy itd.) lub
zmierzające do wniesienia nadzwyczajnego środka zaskarżenia (np. skargi o
wznowienie postępowania) itp., które trudno zakwalifikować do czynności
podejmowanych w pierwszej instancji. Innymi słowy, „czas zakończenia
postępowania w danej instancji”, o którym mowa w art. 149 ust. 1 u.k.s.c., nie może
być utożsamiany – co czynią niektórzy autorzy – z „czasem wszczęcia
postępowania w kolejnej (wyższej) instancji”. W konsekwencji należy uznać, że do
skargi kasacyjnej od wyroku (postanowienia co do istoty sprawy w postępowaniu
nieprocesowym) wydanego przed wejściem ustawy o kosztach sądowych w
sprawach cywilnych, wniesionej po wejściu w życie tej ustawy, stosuje się przepisy
ustawy nowej.
W tej sytuacji, skoro postępowanie w drugiej instancji zostało zakończone
wydaniem w dniu 10 listopada 2005 r. postanowienia Sądu Okręgowego
uwzględniającego apelację, a wnioskodawca wniósł skargę kasacyjną w dniu 22
marca 2006 r., a więc po wejściu w życie powołanej ustawy, do skargi mają
zastosowanie przepisy tej ustawy. Stanowisko Sądu Okręgowego zajęte w
zaskarżonym postanowieniu należy więc uznać za trafne.
Zarzut naruszenia art. 23 u.k.s.c. jest bezzasadny, przepis ten stanowi
bowiem wyraźnie, że opłatę stałą w kwocie 40 zł pobiera się od skargi kasacyjnej
wniesionej w sprawie, w której postępowanie nieprocesowe zostało wszczęte z
urzędu, tymczasem postępowanie o ustanowienie służebności drogi koniecznej
wszczynane jest tylko na wniosek. Charakter i wysokość opłaty od skargi kasacyjnej
w tej sprawie określa zatem art. 39 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 18 ust. 2 ustawy;
opłata ta jest opłatą stałą i wynosi 200 zł. W tej sytuacji nieuiszczenie przez
skarżącego, działającego przez zawodowego pełnomocnika – radcę prawnego,
należnej opłaty stałej powoduje odrzucenie skargi na podstawie art. 1302
§ 3 k.p.c.
Skarga wnioskodawcy podlega odrzuceniu również z innych powodów.
Zgodnie z art. 3984
§ 1 k.p.c., skarga kasacyjna – obok oznaczenia
zaskarżonego orzeczenia wraz ze wskazaniem zakresu zaskarżenia, podstaw
kasacyjnych i ich uzasadnienia, wniosku o uchylenie lub uchylenie i zmianę
orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany – powinna
zawierać, jako jeden z elementów konstrukcyjnych, wniosek o przyjęcie skargi
kasacyjnej do rozpoznania i jego uzasadnienie. Sąd Najwyższy niejednokrotnie
wyjaśniał, że wniosek ten powinien być wyodrębniony w piśmie zawierającym
skargę kasacyjną, a jego uzasadnienie należy odnosić się do przesłanek zawartych
w art. 3989
§ 1 k.p.c. Inaczej mówiąc, skarżący powinien wskazać w uzasadnieniu
wniosku o przyjęcie skargi do rozpoznania, że w sprawie występuje istotne
zagadnienie prawne i uzasadnić dlaczego jest ono istotne, albo iż istnieje potrzeba
wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących
rozbieżności w orzecznictwie sądów i wskazać które przepisy wymagają wykładni
Sądu Najwyższego i na czym polegają związane z tym poważne wątpliwości lub
przedstawić rozbieżności występujące w orzecznictwie sądów, albo że zachodzi
nieważność postępowania lub skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona (por.
postanowienia z dnia 22 marca 2001 r., V CZ 131/00, OSNC 2001, nr 10, poz. 156,
z dnia 11 stycznia 2002 r., III CKN 570/01, OSNC 2002, nr 12, poz. 151, z dnia 10
maja 2001, II CZ 35/01, OSNC 2002, nr 1, poz. 11 lub z dnia 3 kwietnia 2006 r., III
CSK 85/06, nie publ.).
Nietrafny jest zarzut skarżącego, że wniosek o przyjęcie skargi do
rozpoznania przedstawiony został w pkt. 2. skargi, ta część zawiera bowiem
„wniosek o przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania z powodu naruszenia
prawa materialnego” z zaznaczeniem, że cała skarga, wraz z wnioskiem, jest
uzasadniona. Należy podkreślić, że wniosek „o przekazanie sprawy do ponownego
rozpoznania” – jako element tzw. wniosku kasacyjnego, określonego w art. 3984
§ 1
pkt 4 k.p.c. – nie może być utożsamiany z wnioskiem o przyjęcie skargi kasacyjnej
do rozpoznania, o którym mowa w art. 3984
§ 1 pkt 3 (por. postanowienie Sądu
Najwyższego z dnia 4 listopada 2005 r., V CZ 127/05, nie publ.). Każde wymaganie
przewidziane w art. 3984
§ 1 k.p.c. ma – ze względu na swą funkcję procesową –
byt samodzielny i odrębny, musi być zatem spełnione oddzielnie, niezależnie od
innych. Wskazuje na to również konstrukcja omawianego przepisu (por.
postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 24 listopada 2005 r., IV CZ 120/05, nie
publ., lub z dnia 5 czerwca 2001 r., IV CZ 56/01, nie publ.).
Z tej przyczyny uzasadnienie skargi kasacyjnej nie może zostać uznane za
uzasadnienie wniosku o przyjęcie jej do rozpoznania, co zresztą Sąd Najwyższy już
podkreślał, stwierdzając, że jeżeli w kasacji (skardze kasacyjnej) nie wskazano
okoliczności uzasadniających jej rozpoznanie, to obowiązek ich przedstawienia nie
jest spełniony, choćby dały się one wywieść z uzasadnienia kasacji (por. np.
postanowienie z dnia 22 marca 2001 r., V CZ 131/00, OSNC 2001, nr 10, poz. 156).
Zaskarżone postanowienie jest zatem prawidłowe, w związku z czym
zażalenie należało oddalić (art. 39814
w związku z art. 3941
§ 3 k.p.c.).