Odpowiedzialność cywilna
Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego, kierowca, który spowodował wypadek, jest zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej drugiej stronie. W praktyce oznacza to, że jeżeli zostaniesz uznany za sprawcę wypadku, będziesz musiał zapłacić odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu drugiego kierowcy.

Dowody w sprawie
W sprawie wypadku drogowego kluczowe znaczenie mają dowody. Jeśli masz jakiekolwiek dowody, które mogą potwierdzić Twoją niewinność (na przykład nagranie z kamery samochodowej, zeznania świadków), powinieneś je zgłosić sądowi. Sąd oceni dowody i na tej podstawie podejmie decyzję o odpowiedzialności za wypadek.

Role ubezpieczeń
Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 844) każdy posiadacz pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC. W przypadku kolizji drogowej, odszkodowanie z polisy OC wypłaca ubezpieczyciel sprawcy wypadku. Nie jest prawdą, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty, jeśli nie udowodnisz winy drugiego kierowcy. Twoje ubezpieczenie powinno pokryć szkody, jeśli jesteś uznany za winnego.

Niepewność co do winy
To, że nie jesteś pewien, kto jest winny wypadku, nie zwalnia Cię z odpowiedzialności. Jeżeli nie jesteś w stanie udowodnić, że to drugi kierowca jest winny, sąd może uznać, że jesteś sprawcą wypadku na podstawie dowodów przedstawionych przez drugą stronę.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka