Kontynuacja zwolnienia lekarskiego (L4) po rozwiązaniu umowy o pracę:
Zgodnie z art. 53 § 1 Kodeksu pracy, jeżeli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, okres wypowiedzenia ulega zawieszeniu. Oznacza to, że okres wypowiedzenia rozpocznie się ponownie po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. W praktyce oznacza to, że pracownik może kontynuować zwolnienie lekarskie nawet po teoretycznym terminie rozwiązania umowy, a umowa ulegnie rozwiązaniu po zakończeniu okresu wypowiedzenia.
Wysyłanie zwolnienia lekarskiego i dokumentacja do ZUS:
Lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie powinien przekazać jego kopię do pracodawcy oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w ciągu 7 dni od dnia wystawienia zwolnienia (art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia zdrowotnego). Pracownik nie musi dostarczać dokumentów do ZUS, ale powinien przekazać oryginał zwolnienia lekarskiego pracodawcy.
W przypadku kontynuacji zwolnienia lekarskiego po teoretycznym terminie rozwiązania umowy o pracę, lekarz powinien nadal wysyłać kopię zwolnienia do pracodawcy i ZUS, gdyż umowa jest w mocy do zakończenia okresu wypowiedzenia.
Obowiązki pracownika i pracodawcy:
Pracownik jest zobowiązany do przekazania oryginału zwolnienia lekarskiego pracodawcy, a także do poinformowania go o długości zwolnienia i ewentualnych zmianach w swoim stanie zdrowia. Pracodawca ma obowiązek przekazać informacje o zwolnieniu lekarskim do ZUS w celu uzyskania refundacji wynagrodzenia za czas choroby.
W przypadku rozwiązania umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi świadectwo pracy oraz, jeśli pracownik tego zażąda, zaświadczenie o zarobkach i okresie zatrudnienia.