Rozumiem, że jest to dla Was bardzo ważna i trudna kwestia. Zgodnie z polskim prawem, odbieranie praw rodzicielskich jest procedurą skomplikowaną i stanowi ostateczność. Reguluje to Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (KRO) w Art. 109 i Art. 111.

Art. 109 KRO mówi, że sąd może pozbawić rodzica praw rodzicielskich, jeżeli rodzic:

uporczywie zaniedbuje swoje obowiązki wobec dziecka,
jest trwale niezdolny do sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu choroby psychicznej,
popełnił przestępstwo na szkodę dziecka.
Natomiast, Art. 111 KRO mówi, że jeżeli dobro dziecka tego wymaga, sąd może ograniczyć prawa rodzicielskie lub zawiesić rodzica w prawach rodzicielskich.

Nie podałeś szczegółów na temat sytuacji, ale jeśli "klientem" miałaś na myśli sprzedaż narkotyków, to może to być poważnym problemem. Ale z tego co napisałeś wynika, że problem nie leży bezpośrednio u córki, a u rodziców ze względu na ich pracę. Odebranie praw rodzicielskich ze względu na pracę rodziców nie jest proste i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pracy, ilość czasu spędzanego w pracy, jak wpływa to na opiekę nad dzieckiem itp.

Pamiętaj, że decyzje o ograniczeniu lub pozbawieniu praw rodzicielskich podejmuje sąd rodzinnym i nie jest to decyzja, którą kurator może podjąć samodzielnie. Kurator może złożyć wniosek, ale to sąd decyduje, co jest w najlepszym interesie dziecka.

Jeżeli Twój znajomy naprawdę spotkał się z takim problemem, to powinien zgłosić się do prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym, aby móc się poradzić i skonsultować szczegóły swojej sytuacji.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka