Spadek sprzed 20 lat.

W 2000 roku zmarł mój dziadek, który posiadał dom i budynek gospodarczy oraz działkę, na której te nieruchomości się znajdują. Nie zostawił testamentu. Miał żonę i 3 dzieci. Wszyscy żyją do tej pory. Nie przeprowadzono postępowania spadkowego.
Mój ojciec, który nadal zamieszkuje w tym domu razem z swoją matką, chce uregulować kwestie spadkowe. Rodzeństwo mojego ojca nie rości sobie praw do nieruchomości nie chce ich przejmować. Matka mojego ojca chce mieszkać w domu do śmierci, a w testamencie zapisać jej część domu właśnie jemu.
1. Czy nabycie spadku i podział spadku można przeprowadzić w całości u notariusza bez konieczności sprawy sądowej, zakładając że spadkobiercy są zgodni i chcą całość przekazać mojemu ojcu?
2. Czy ojciec będzie zwolniony z całości podatku od spadku z tytułu ulgi mieszkaniowej (nie posiada innej nieruchomości mieszkalnej, będzie mieszkał w tym domu kolejne 5 lat)?
3. Czy zwolnienie będzie dotyczyć jedynie domu, ale nie działki i budynku gospodarczego?
4. Czy pozostali spadkobiercy będą musieli zapłacić podatek od spadku jeśli przy podziale spadku od razu pozbędą się swoich części?
5. Jeśli mój ojciec lub spadkobiercy będą musieli zapłacić spadek teraz, ale dziedziczenie nastąpiło 23 lata temu, z kiedy brana jest wartość nieruchomości? W momencie dziedziczenia była ona niewiele warta, a ostatnio dom i budynek gospodarczy przeszły gruntowne remonty. Czy będzie trzeba zapłacić wyższy podatek z tytułu tego, że samemu dokonało się remontu i podniosło wartość nieruchomości, w której dalej planuje się mieszkać? Czy do wyceny spadku konieczna jest opinia rzeczoznawcy?

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka