Czy jestem odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez mojego dziecka?

Witam,

Mam pewien problem prawny i nie jestem pewien, jak powinienem się zachować w tej sytuacji. Kilka dni temu moje dziecko, które ma 8 lat, bawiło się w naszym ogrodzie z kolegami. Podczas zabawy ich piłka wystrzeliła i uderzyła w sąsiadujące ogrodzenie sąsiada, powodując uszkodzenia.

Sąsiad poinformował mnie o tym zajściu i zażądał, żebym naprawił zniszczone ogrodzenie, a także zapłacił za koszty naprawy. Niestety, nie mam ubezpieczenia OC na dziecko, ponieważ nie zdawałem sobie sprawy, że mogłoby to być potrzebne w takiej sytuacji.

Chciałbym podkreślić, że nie byłem obecny w ogrodzie podczas tego incydentu, a cała sytuacja miała miejsce w sposób niezamierzony i przypadkowy. Dzieci po prostu bawiły się i nie miały zamiaru wyrządzić szkód.

Moje pytanie brzmi: Czy jako rodzic jestem odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez moje dziecko? Czy sąsiad ma prawo żądać od nas odszkodowania za uszkodzone ogrodzenie, nawet jeśli nie było to naszego celowego działania?

Jestem zaniepokojony, że mogę zostać obciążony wysokimi kosztami naprawy, których po prostu nie stać mnie ponieść. Proszę o jakieś wskazówki i wyjaśnienia w tej sprawie, ponieważ nie jestem ekspertem prawnym i chciałbym zrozumieć swoje prawa i obowiązki jako rodzic w tej sytuacji.

Z góry dziękuję za pomoc i rady.

Pozdrawiam serdecznie!

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka