Uzasadnienie z sądu.

Jestem uczestnikiem postępowania o zasiedzenie nieruchomości. Wniosek o zasiedzenie został przez sąd odrzucony. Wnioskodawca może złożyć apelację po otrzymaniu uzasadnienia z sądu.
1. Czy tylko wnioskodawca otrzyma uzasadnienie?
2. Co z pozostałymi uczestnikami postępowania?
3. Jeśli apelacja nie zostanie złożona, to kiedy wyrok sądu uprawomocni się?
anonim cytuj
16-08-2023
1. Czy tylko wnioskodawca otrzyma uzasadnienie?2. Co z pozostałymi uczestnikami postępowania?

Odpis uzasadnienia otrzyma ta strona, która o to wniosła w ustawowym terminie tygodnia od dnia ogłoszenia postanowienia (art. 357 par. 1 k.p.c.).
3. Jeśli apelacja nie zostanie złożona, to kiedy wyrok sądu uprawomocni się?

Jeżeli, którykolwiek z uczestników złoży w terminie wniosek o doręczenie odpisu postanowienia z uzasadnieniem to uprawomocnienie nastąpi z upływem dwóch tygodniu od doręczeniu takiego postanowienia z uzasadnieniem.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Dzięki za odpowiedź.

A jeżeli żaden z uczestników nie złoży wniosku o doręczenie odpisu uzasadnienia? Z tego co wiem, to nikt tego nie zrobił. Tzn jedynie wnioskodawca jest mocno zainteresowany sprawą i ewentualnie dalszą walką w wyższej instancji. Zastanawiam się jak długo czekać, zanim pojadę do sądu, żeby sprawdzić co się w tej sprawie dzieje (czy wnioskodawca złożył odwołanie)
 
anonim cytuj
16-08-2023
Zastanawiam się jak długo czekać, zanim pojadę do sądu, żeby sprawdzić co się w tej sprawie dzieje (czy wnioskodawca złożył odwołanie)

Uczestnikiem jest także wnioskodawca. Może lepiej zwyczajnie zadzwonić do sądu tak po 14 dniach od ogłoszenia postanowienia o oddaleniu wniosku o stwierdzenie nabycia przez zasiedzenie. Podówczas już wszystkie ewentualne wnioski o doręczenie odpisu z uzasadnieniem (w tym te złożone listownie) powinny wpłynąć a Biuro Obsługi Interesanta będzie mogło udzielić konkretniejszej odpowiedzi. Jeżeli żaden z uczestników nie złoży w terminie wniosku o doręczenie odpisu postanowienia z uzasadnieniem to postanowienie uprawomocni się po tygodniu od dnia jego ogłoszenia.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Nie wiedziałem, że jest taka możliwość, żeby zadzwonić do sądu. Zadzwoniłem i dowiedziałem się, że wpłynął wniosek o doręczenie odpisu z uzasadnieniem. Zatem czekam cierpliwie na rozwój wydarzeń.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Jeżeli, którykolwiek z uczestników złoży w terminie wniosek o doręczenie odpisu postanowienia z uzasadnieniem to uprawomocnienie nastąpi z upływem dwóch tygodniu od doręczeniu takiego postanowienia z uzasadnieniem.


Dokładnie tak, zgodnie z art. 365 § 1 k.p.c. wyrok staje się prawomocny po upływie dwóch tygodni od dnia doręczenia ostatniemu uczestnikowi postępowania odpisu wyroku z uzasadnieniem, chyba że wcześniej została wniesiona apelacja.

A jeżeli żaden z uczestników nie złoży wniosku o doręczenie odpisu uzasadnienia?


Jeżeli żaden z uczestników nie złoży wniosku o doręczenie odpisu postanowienia z uzasadnieniem w ciągu tygodnia od ogłoszenia postanowienia, wówczas postanowienie staje się prawomocne po upływie tego terminu.

Zastanawiam się jak długo czekać, zanim pojadę do sądu, żeby sprawdzić co się w tej sprawie dzieje (czy wnioskodawca złożył odwołanie)


Skoro już się Pan dowiedział, że wpłynął wniosek o doręczenie odpisu z uzasadnieniem, warto monitorować sytuację. Wniosek o doręczenie odpisu postanowienia z uzasadnieniem pozwoli wnioskodawcy na złożenie apelacji w ciągu dwóch tygodni od dnia jego doręczenia. W praktyce warto jest regularnie sprawdzać postępy w sprawie, aby być na bieżąco z ewentualnymi odwołaniami czy innymi działaniami wnioskodawcy.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia przybliżyły kwestie prawne związane z uzasadnieniem postanowienia oraz uprawomocnieniem się wyroku. Jeżeli będą Państwo mieli dodatkowe pytania, służę pomocą.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Własność i udział w spadku.
Witam wszystkich Dowiedziałam się, że mogę domagać się czynszu od użytkowniczki pozostałego majątku, chciałabym wiedzieć czy takie mam prawo Osoba ta nie trzyma się kawałka posiadłości, w skład wchodzą (przestrzeń otwarta i budynek gospodarczy) korzysta ona z całości a ja nie zgadzam się z tym ponieważ połowa tej posiadłości należy do mnie Na podział spadku przez Sąd i zniesienie współwłasności jeszcze czekamy Proszę o potwierdzenie czy czyns...
Zaginiona paczka
Witam, proszę o poradę prawną. Wysłałem paczkę przez Pocztę Polską do USA w której znajdowały się drogie limitowane buty. Paczka była ubezpieczona na kilka tysięcy złotych. Przesyłka w Nowym Yorku się zgubiła. Po złożeniu podania o zwrot pieniędzy poczta prosiła od podesłanie rachunku lub dokumentu potwierdzającego tak wysoką wartość paczki. Jednak jest to nie możliwe ponieważ te buty są kilka razy obecnie droższe na rynku wtórnym niż podczas ...
Przedsądowe wezwanie do zapłaty.
Witam, otóż parę dni temu moja mama otrzymała list z firmy Centrum Badan Opinii Publicznej z działu windykacji z wezwaniem do zapłaty za materac którego nie mamy. Sprawa jest z 31.08.2015 czyli prawie 10 lat, czytałem o tej firmy w Internecie i słyszałem ze to są naciągacze, ale nie wiem jak się ustosunkować do tego. Pan z windykacji wysłał mi na maila umowę kupna tego materaca z podpisem mojej mamy na kwotę 118 zł, a w liście dostałem 118 zł+ 6 ...
Przekroczenie dozwolonej prędkości.
Prowadziłem samochód zarejestrowany na mojego tatę. Przekroczyłem prędkość o 51km/h. Wykroczenie zarejestrował fotoradar. Na adres domowy przyszedł mi mandat w wysokości 1500zl (z dopiskiem o wskazaniu osoby, która prowadziła pojazd w momencie zrobienia zdjęcia.) Na zdjęciu mnie nie widać. Moje pytanie brzmi: Czy zabiorą mi za to prawo jazdy, jeżeli tata wskaże mnie jako kierowcę? Czy zabranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości oznacz...

Wyszukiwarka