Kończy mi się urlop macierzyński i nie mam możliwości wrócić do pracy. Jak mogę się ubezpieczyć?

Cześć, we wrześniu kończy mi się urlop macierzyński nie mam możliwości wrócić do pracy a umowa rozwiązała się w dniu porodu. Co teraz zrobić żeby być ubezpieczonym i w razie choroby normalnie iść do lekarza czy szpitala? Czy mąż może dołączyć mnie do swojego ubezpieczenia w ZUS on ma umowę na czas nieokreślony. Czy np. Muszę iść się zarejestrować w urzędzie pracy na bezrobocie? Całkowicie zielona jestem proszę o wyrozumiałość i pomoc
anonim cytuj
15-08-2023
Tak mąż może Panią dopisać do ubezpieczenia i dziecko.
A ile czasu przed końcem macierzyńskiego musi mnie zgłosić? Jakieś papiery ja wypełniam?

Jak umowa została rozwiązana w dniu porodu to i tak nie masz ubezpieczenia tylko prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Może Ciebie zgłosić w każdej chwili. Musi taką informację przekazać swojemu pracodawcy.
Dzięki za informacje.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Cześć, we wrześniu kończy mi się urlop macierzyński nie mam możliwości wrócić do pracy a umowa rozwiązała się w dniu porodu. Co teraz zrobić żeby być ubezpieczonym i w razie choroby normalnie iść do lekarza czy szpitala? Czy mąż może dołączyć mnie do swojego ubezpieczenia w ZUS on ma umowę na czas nieokreślony. Czy np. Muszę iść się zarejestrować w urzędzie pracy na bezrobocie?


Jeżeli mąż jest ubezpieczony z tytułu pracy, może zgłosić do ubezpieczenia w ZUS członków rodziny, w tym małżonka i dzieci, o ile spełnione są określone warunki. Warunkiem jest m.in. że małżonek nie jest objęty innym obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym oraz nie prowadzi działalności gospodarczej. Dlatego mąż może Panią zgłosić do ubezpieczenia.

Zgłoszenia dokonuje się poprzez wypełnienie formularza ZUS ZZA („Zgłoszenie osoby do ubezpieczenia zdrowotnego”) i dostarczenie go do pracodawcy męża. Jeżeli Pani nie posiada innego ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie można dokonać w dowolnym momencie.

Co do rejestrowania się w urzędzie pracy, jest to możliwe po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Rejestracja jako osoba bezrobotna wiąże się z prawem do bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz z innymi świadczeniami, takimi jak zasiłek dla bezrobotnych, o ile spełnione są określone warunki. Rejestracja w urzędzie pracy nie jest obowiązkowa, ale może stanowić dodatkowe zabezpieczenie.

Mam nadzieję, że odpowiedź rozjaśniła Pani sytuację.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Cześć jeszcze raz, dzięki za te informacje. No to co teraz z tym zasiłkiem dla bezrobotnych? Ile wynosi i jakie są te "określone warunki" żeby go dostać? I jeżeli mąż zgłosi mnie do swojego ubezpieczenia, czy wtedy stracę prawo do tego zasiłku czy jak to jest? Ostatnio tak dużo się dzieje że nie ogarniam tego wszystkiego. Proszę o wyjaśnienie.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Jeśli chodzi o zasiłek dla bezrobotnych, jego wysokość oraz warunki przyznania regulowane są przez Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od okresu ubezpieczenia oraz od przeciętnego wynagrodzenia.

Określone warunki do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych to przede wszystkim:

zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy,
nieposiadanie stosunku pracy ani nieprowadzenie działalności gospodarczej w okresie otrzymywania zasiłku,
posiadanie wymaganego stażu ubezpieczeniowego, który wynosi co najmniej 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed zarejestrowaniem się w urzędzie.
Co do drugiego pytania dotyczącego ubezpieczenia przez męża - zgłoszenie małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego przez pracującego małżonka nie wpływa na prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Jednak aby ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, nie można prowadzić działalności gospodarczej ani być zatrudnionym na umowę o pracę.
 
anonim cytuj
15-08-2023

Sugerowane Tematy

Chciałabym mieć dostęp do sprawdzianów mojego dziecka.
Córka opuściła się w nauce w tym roku, głównie sprawdziany źle wypadają. Poprosiłam ją, żeby zrobiła zdjęcie już ocenionego sprawdzianu lub przyniosła go do domu dla mnie do wglądu, wtedy będę wiedziała, z czym ma problem i jakie kroki podjąć, żeby jej pomóc, ale żaden nauczyciel nie wyraża na to zgody. Co mogę zrobić, czy naprawdę nie mam prawa obejrzeć sprawdzianu własnego dziecka?...
Rozprawa o podwyższenie alimentów.
Dzień dobry za parę dni mam rozprawę o podniesienie alimentów pan tata ma adwokata ja bronie się sama i tu pytanie czy na rozprawie będę mogła zadawać ojcu pytania? I o co warto zapytać ?...
Testament między bratem a siostrą.
Czy jeżeli osoba ,tylko własnoręcznie na tzw. kartce podpisze, że zgodnie z jego wolą jest ,aby jego majątek po śmierci należał ,tylko do jego siostry ,to będzie to ważny dokument? Tak po prostu, między bratem a siostra ,bez osób trzecich....
Dwóch właścicieli (jeden z nich ma długi)
Witam, Proszę o radę. Samochód ma dwóch właścicieli, jeden z nich ma długi. Moje pytanie czy komornik może sprzedać samochód na poczet długów jednego z nich ?...

Wyszukiwarka