Kto odpowiada za stan utrzymania drogi/alejki na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych?

Pytam z uwagi na uszkodzenie pojazdu o wystający z ziemi element ogrodzenia, który w wysokiej trawie ,pomiędzy koleinami po ostatnich deszczach nie był widoczny. Zahaczenie podwoziem skutkowało dość poważnymi uszkodzeniami pojazdu. Zarząd działek nie chce wskazać numeru polisy ubezpieczyciela ROD celem naprawy uszkodzenia twierdząc, że winę ponoszę ja bo bez jakichkolwiek ustaleń stwierdza że : bagażnik był załadowany, ja nie dostosowałem prędkości do warunków panujących w alejce oraz nie zachowałem ostrożności.
Dziękuję za informację i wskazówki.
anonim cytuj
10-08-2023
Zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych
 
anonim cytuj
10-08-2023
Zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych

A co w przypadku uchylania się od podania numeru polisy?
 
anonim cytuj
10-08-2023
Zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych
A co w przypadku uchylania się od podania numeru polisy?

Wezwanie do zapłaty i sąd.
 
anonim cytuj
10-08-2023
Kto odpowiada za stan utrzymania drogi/alejki na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych?


Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. 2013 poz. 1482), zarząd Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) odpowiada za właściwe zarządzanie oraz stan techniczny terenu ROD, w tym drogami i alejkami.

Jeżeli można udowodnić, że uszkodzenie pojazdu nastąpiło w wyniku zaniedbań w utrzymaniu drogi lub innych elementów w obrębie ROD, odpowiedzialność za wyrządzone szkody może spoczywać na zarządzie ROD.

Zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych

A co w przypadku uchylania się od podania numeru polisy?[/div></div>


Zgodnie z Kodeksem Cywilnym (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93), jeżeli istnieje umowa ubezpieczenia między ROD a ubezpieczycielem, to poszkodowany ma prawo zażądać od ROD informacji o numerze polisy oraz tożsamości ubezpieczyciela. W przypadku odmowy, można rozważyć wezwanie ROD do wydania tych informacji na piśmie. Jeśli zarząd ROD nadal będzie odmawiał, można skierować sprawę do sądu w celu uzyskania stosownego nakazu.

Wezwanie do zapłaty i postępowanie sądowe mogą być właściwym kierunkiem działania w sytuacji, gdy zarząd ROD nie chce brać odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Pamiętaj, by przed podjęciem jakichkolwiek działań prawnych zgromadzić odpowiednie dowody uszkodzenia pojazdu, np. zdjęcia, dokumentację naprawy czy opinie biegłych.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Czy w przypadku, gdy zarząd ROD nadal będzie odmawiał pokrycia kosztów naprawy mimo przedstawienia mu odpowiednich dowodów, mam prawo zażądać od nich dostępu do dokumentacji dotyczącej regularności przeprowadzania prac konserwacyjnych i remontowych alejek i ogrodzenia na terenie ROD? Czy mogę to wykorzystać jako kolejny argument w ewentualnym postępowaniu sądowym?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Na podstawie przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. 2013 poz. 1482), zarząd Rodzinnych Ogrodów Działkowych jest odpowiedzialny za właściwe zarządzanie oraz stan techniczny terenu ROD. Jeżeli można udowodnić, że uszkodzenie pojazdu miało miejsce z powodu zaniedbań ze strony ROD, odpowiedzialność za wyrządzone szkody spoczywa na zarządzie.

A co w przypadku uchylania się od podania numeru polisy?

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93), w przypadku istnienia umowy ubezpieczenia między ROD a ubezpieczycielem, poszkodowany ma prawo zażądać od ROD informacji o numerze polisy oraz dane ubezpieczyciela. Jeśli zarząd odmawia udostępnienia tych informacji, można wystąpić z wezwaniem do wydania ich na piśmie. W przypadku dalszej odmowy, można skierować sprawę do sądu.

Czy w przypadku, gdy zarząd ROD nadal będzie odmawiał pokrycia kosztów naprawy mimo przedstawienia mu odpowiednich dowodów, mam prawo zażądać od nich dostępu do dokumentacji dotyczącej regularności przeprowadzania prac konserwacyjnych i remontowych alejek i ogrodzenia na terenie ROD? Czy mogę to wykorzystać jako kolejny argument w ewentualnym postępowaniu sądowym?

Tak, mając na uwadze zobowiązania zarządu wynikające z ustawy o ROD, możesz zażądać udostępnienia dokumentacji dotyczącej regularności przeprowadzanych prac. Jeżeli zarząd odmówi dostępu do tej dokumentacji, stanowi to kolejne naruszenie obowiązków zarządu i można to wykorzystać w postępowaniu sądowym. Dostęp do tej dokumentacji pomoże w wykazaniu, czy zarząd dbał o odpowiedni stan techniczny alejek i ogrodzenia, co może być kluczowe dla wykazania jego odpowiedzialności.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy mam prawo odmówić wykonywania dodatkowych obowiązków np obsługi gotówki skoro nie mam tego obecnie w zakresie obowiązków i nikt mi nie zapłaci dodatkowo?
Od przyszłego miesiąca zatrudnia mnie i koleżanki nowa firma (rejestracja medyczna) dochodzi obowiązków w tym pobieranie płatności u nas.Pracodawca ustalił że płatność będzie u nas na rejestracji po wizytach.Nie wyobrażam sobie sytuacji gdzie musze gonić Pacjenta żeby zapłacił lub dokładać ze swojej kieszeni jeśli ktoś nie zapłaci a są to duże pieniądze.Czy jeśli Pracodawca chce abyśmy my w razie takiej sytuacji składały się na 'braki' to powinie...
Darowizna dla rodziców.
Mam pytanie 3 lata temu otrzymałem od rodziców darowiznę na kwotę 37000zł. Zgłosiłem to do urzędu skarbowego z przelewem. Teraz mam sytuacje odwrotną, ze chce pomóc rodzicom bo mają problem i darować rodzicom kwotę około 40 000. Wiem, że będę musiał zgłosić to do US na druku SD Z2 z potwierdzeniem przelewu ale czy rodzice będą płacić od tego podatek? Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem urzędnika ale chyba nie....
Umowa o pracę
Pracuje na umowę o pracę. Pierwsza moja umowa była na 1/2 etatu którą pracodawca zmienił na 1/4 etatu. Pracuję 6 godzin dziennie, płacone mam za 4 godziny a na umowie mam 2. Moje pytanie brzmi co mogę zrobić w tej sytuacji?...
Gdzie mogę się ubezpieczyć jeśli nie pracuje?
Wróciłam z dziećmi zza granicy. Byłam tam ubezpieczona jako osoba pracująca ale po zwolnieniu sią ubezpieczenie wygasło. Mąż ma firmę w Czechach i tam się ubezpiecza. A ja co powinnam zrobić? Pracy póki co nie planuje zaczynać. Mąż nas niby dopisał do swojego ubezpieczenia ale od poł roku nie mamy potwierdzenia że ten proces się powiódł. Poza tym i tak się nie będę leczyć za granica skoro mieszkam w Polsce. Póki co chodzę prywatnie gdy coś trzeba...

Wyszukiwarka