Czy zgłoszenie gwałtu po 20 latach ma sens?

Czy można zgłosić gwałt po 20 latach od wydarzenia? Jest to w ogóle możliwe, aby sprawca poniósł jeszcze karę?
anonim cytuj
18-04-2023
Jeśli już minęło 20 lat, to nie (art. 101 kodeksu karnego). Zresztą ciężko byłoby to udowodnić po tylu latach.
 
anonim cytuj
18-04-2023
Osoba, która wyśmiała post, powinna bezapelacyjnie wylecieć z grupy.
Miałabyś jak udowodnić gwałt?
 
anonim cytuj
18-04-2023
Słowo przeciwko słowu.
 
anonim cytuj
18-04-2023
A jak po tyg. To udowodnić? Jest jakaś różnica? Może wystarczy, że się o tym komuś wtedy opowiedziało ze szczegółami... Znam osobę co 16 lat temu tak miała, nie zgłosiła za strachu.
 
anonim cytuj
18-04-2023
Po tygodniu to nawet w badaniu ginekologicznym może jeszcze wyjść. Wszystko zależy od brutalności aktu.
Dla sądu dowodem będą: zeznania świadków zdarzenia, rozmowy np. przyjaciółka, psycholog itp., zdjęcia, ubranie (niewyprane!), Rozmowa np. przez Messenger, badanie toksykologiczne (pigułka gwałtu) lub po prostu pobyt w szpitalu. Przy tak delikatnej sprawie wszystko może być argumentem.
W takim razie skoro minęło 16 lat, mogłabyś być świadkiem w sądzie, bo jesteś osobą która poszkodowana/y zwierzyła się.
-1  
anonim cytuj
18-04-2023
Jeśli minęło ponad 20 lat, to doszło do przedawnienia.
 
anonim cytuj
18-04-2023
Czy można zgłosić gwałt po 20 latach od wydarzenia? Jest to w ogóle możliwe, aby sprawca poniósł jeszcze karę?


Zgodnie z art. 101 § 1 kodeksu karnego, ściganie przestępstwa z oskarżenia publicznego ulega przedawnieniu, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło co najmniej tyle lat, ile wynosi najwyższa przewidziana za to przestępstwo kara. W przypadku gwałtu, przewidziana kara wynosi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności (art. 197 § 1 kk). Zgodnie z art. 101 § 2 kk, jeżeli jednak przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności powyżej 5 lat, ściganie nie ulega przedawnieniu. Biorąc pod uwagę najwyższą karę za gwałt (12 lat), ściganie tego przestępstwa nie ulega przedawnieniu. Jednak w praktyce, zgłoszenie takiego przestępstwa po upływie tak długiego czasu może napotykać na trudności dowodowe.

A jak po tyg. To udowodnić? Jest jakaś różnica? Może wystarczy, że się o tym komuś wtedy opowiedziało ze szczegółami...


W przypadku zgłoszenia gwałtu po krótkim czasie, zgromadzenie dowodów jest zdecydowanie łatwiejsze. Może to obejmować badania medyczne, zeznania świadków, zabezpieczone materiały dowodowe, takie jak ubranie. Również zeznania osób, którym poszkodowany się zwierzył, mogą być ważnym dowodem w procesie.

Po tygodniu to nawet w badaniu ginekologicznym może jeszcze wyjść. Wszystko zależy od brutalności aktu.


Rzeczywiście, badania medyczne mogą dostarczyć cennych dowodów, zwłaszcza jeśli są przeprowadzane krótko po wydarzeniu. Możliwość zabezpieczenia takich dowodów maleje w miarę upływu czasu.

W takim razie skoro minęło 16 lat, mogłabyś być świadkiem w sądzie, bo jesteś osobą która poszkodowana/y zwierzyła się.


Tak, osoby, którym ofiara zwierzyła się krótko po zdarzeniu, mogą być wezwane jako świadkowie w procesie. Ich zeznania mogą przyczynić się do ustalenia prawdy.

Jeśli minęło ponad 20 lat, to doszło do przedawnienia.


Jak wcześniej wspomniano, gwałt jako przestępstwo zagrożone karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności nie ulega przedawnieniu. Niemniej jednak przedawnienie dotyczy wykonania kary, a nie ścigania przestępstwa. W świetle art. 105 kodeksu karnego, jeżeli od upływu terminu przedawnienia ścigania przestępstwa minęło 30 lat (w przypadku przestępstw zagrożonych karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności), wykonanie kary ulega przedawnieniu.
-1  
anonim cytuj
29-10-2023
Witam. Co zrobić w sytuacji gdzie byłam zgwa.. ok 9 lat temu. ? Nie zgłosiłam tego ponieważ bałam się wyjść tylko mój brat wszedł powiedział o co chodzi to kazali mi samej wejść i złożyć zeznania ale bałam się bo większości nie pamiętałam. Przez ponad miesiąc piłam i spałam w koncu zainteresowała się tym szkołan była policja w domu powiedziałam dlaczego bo już nie dawałam rady załatwili mi szybko psychiatre . Dostałam leki. Nigdzie sama nie wychodziłam po dłuższym czasie spotkałam obecnego męża. Teraz mam 2synow wyprowadziłam sie. ale wróciło to wszystko. Co mam zrobić? Czy mogę iść zgłosić,czy znajdą ???? Proszę o pomoc
 
anonim cytuj
25-02-2024
Myślałam że dam radę ale to wraca a ten typ żyje sobie normalnie. Byłam pewna że to nie wróci tym bardziej że zmieniłam otoczenie mam rodzinę a jednak. Nie potrafię poradzić sobie sama ze sobą. Co mam zrobić?
 
anonim cytuj
25-02-2024
Pisz jestem w podobnej sytuacji. https://www.facebook.com/barbara.kackahajduga
 
anonim cytuj
04-03-2024

Sugerowane Tematy

Zabezpieczenie w postaci testamentu.
Wraz z mężem chcemy zabezpieczyć się na wypadek śmierci i spisać testamenty. Nie mamy wspólnych dzieci, ja mam syna z innego związku i jestem jego jedynym opiekunem prawnym. Oboje mamy rodzeństwo, wszyscy z rodzeństwa mają dzieci. Moi rodzice żyją, są po rozwodzie. U męża żyje tylko tata. Planujemy zakup domu i nie chcemy, aby nasze rodziny próbowały starać się choćby o zachowek. Czy jest możliwość zabezpieczenia się jakoś przed tym? Przys...
Odbiór nadgodzin.
Czy jeśli firma nakazuje pracownikowi odbiór nadgodzin to te dodatkowe godziny , które musi dodać do odbieranych ( i przepracowanych rzeczywiście przez pracownika) może nakazać wybrać w innym terminie tzn . np. do końca okresu rozliczeniowego tj . w innym miesiącu ? Przykład : pracownik w styczniu miał w sumie 8 godzin przepracowanych nadgodzin - pracodawca nakazuje mu odebrać te 8 godzin 29 stycznia . Pracownik wybiera cały dzień ( 8 godzinny ...
Wypadek w drodze do pracy.
Witam mój syn miał wypadek jak szedł do pracy, potrącił go samochód na pasach. Wina kierowcy, co mam dalej robić?...
Czy komornik może zająć rentę?
Czy komornik może zająć całą rentę jeśli jeszcze pracuje na 3/4 etatu czy z renty może potrącać tylko 25%...

Wyszukiwarka