Czy mam prawo nie podawać swojego PESELU bądź daty urodzenia firmie windykacyjnej??

Witam , wydzwania do mnie firma windykacyjna dość nieuprzejmi , Czy mam prawo podawać swój PESEL bądź datę urodzenia ? Powiedziałem , że nie mam obowiązku podawać to mi odpowiedziała babka , że lepiej abym podał bo potem może źle się skończyć dla mnie i się rozłączyłem ..Jest jakiś paragraf kodeks który mogę podać przy następnym telefonie od nich ?
anonim cytuj
29-11-2022
Nie istnieje obowiązek podawania swojego numeru PESEL lub daty urodzenia firmie windykacyjnej przez telefon. W rzeczywistości, jest to kwestia ochrony danych osobowych. Prawo ochrony danych osobowych, w tym RODO (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych), nakłada na podmioty przetwarzające dane osobowe obowiązek uzasadnienia i zabezpieczenia przetwarzania tych danych.

Jeśli nie czujesz się komfortowo podając swoje dane osobowe, masz prawo odmówić. Jeśli firma windykacyjna będzie nalegać na podanie tych danych, możesz powołać się na RODO, mówiąc, że nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych w takim przypadku.

Warto również pamiętać, że przed podaniem swoich danych osobowych, masz prawo domagać się od firmy windykacyjnej przedstawienia informacji na temat podstawy prawnej i celu przetwarzania Twoich danych, a także informacji na temat swoich praw związanych z ochroną danych osobowych. Jeśli firma windykacyjna nie jest w stanie przedstawić takich informacji, możesz odmówić podania swoich danych.

Jeśli sytuacja się powtórzy lub będziesz odczuwać dalsze naciski, warto rozważyć skonsultowanie się z prawnikiem lub zgłoszenie sprawy do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 
anonim cytuj
12-04-2023

Sugerowane Tematy

Witam , czy po rozwodzie , kobieta może zmienić nazwisko na panieńskie swojej matki ?
Witam , czy po rozwodzie , kobieta może zmienić nazwisko na panieńskie swojej matki ? Czy tylko może zmienić na swoje panieńskie ?...
Ukrywanie testamentu i szantażowanie.
Po śmierci rodziców osoby "A" zostało wydane postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (nieruchomości) w części 1/2 przez osobę "A" i 1/2 przez osobę "B" (niespokrewnioną ze spadkodawcą). Miało to miejsce ok. 30 lat temu. Od kilku lat osoba "B" szantażuje osobę "A", że ujawni rzekomo posiadany testament na podstawie którego osoba "A" nie dziedziczy po rodzicach niczego. Podejrz...
Czy należy mi się zasiłek?
Miałem opiekę całodobową nad matką przez ponad 3,6roku. Mama zmarła ponad miesiąc temu czy z tego tytułu należy mi się zasiłek i czy te lata będą zaliczone do emerytury. Dziękuję za każdą odpowiedź....
Podział majątku wspólnego przed rozwodem.
Witam, jestem z żoną w separacji faktycznej ( nie sądowej) od 8 mcy ze względu na długotrwałe przemocowe zachowania żony. Terapię u psychologów nie pomagały, agresywne zachowania żony nasilały się więc dla dobra dzieci wyprowadziłem się. Obecnie mam dylemat tego rodzaju : Mamy rozpoczętą budowę domu. 3/4 wkładu finansowego na budowę domu pochodziły z mojego majątku osobistego z przed ślubu oraz darowizny pieniężnej od moich rodziców, pozostała ...

Wyszukiwarka