1. Forum
  2. Prawo Cywilne
  3. Wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim

Od lutego do maja byłam na L4 (ciąża mnogą). 14 maja urodziłam więc od tego czasu jestem na macierzyńskim.
W trakcie mojego L4 moja firma zgłosiła się do tarczy antykryzysowej, której pomoc można było dostać pod warunkiem że wszystkim pracownikom obniży się etaty do 3/4. Moja firma tak zrobiła. Problem polega na tym że od maja będąc na macierzyńskim zostały mi obliczone pieniążki od podstawy wynagrodzenia 3/4 etatu a nie pełnego.. od lipca pracownicy znowu mają pełne etaty a ja nadal mam płacone od podstawy 3/4. Z informacji otrzymanych z ZUS dowiedziałam się, że niestety nie da się nic tym zrobić, że jest to nie sprawiedliwe jednakże póki nie zmienię stosunku pracy (czyli nie zakończę macierzyńskiego) to będę miała płacone za 3/4 etatu.. czy jest jakaś możliwość aby podobnie jak pozostali pracownicy dostawać wynagrodzenie zgodnie z tym co mi się należy, czyli od pełnego etatu?

odpowiedzi:

Teoretycznie nie. Jestes na urlopie,nie ma Cie w pracy,nie ma kontynuacji,nie dotycza Cie wszelkie podwyzki czy aneksy do umowy.dopiero jak wrocisz do pracy dostaniesz ewentualnie wiekszy etat i za tym idzie podwyzka.
L4 ciaza jest traktowane jako choroba wiec mogli zmniejszyc etat chociaz wiadomo ze przed rozwiazaniem kobieta nie wroci do pracy.na urlopie macierzynskim by nie mogli zmniejszyc etatu. Wyplata na macierzynskim to 80% od Twojego obecnego etatu czyli od tego 3/4 za czym idzie srednia z 12 ostatnich miesiecy gdzie 3 miesiace mialas juz liczone nizej.wiec drastycznie mogla sie zmniejszyc
Macierzyński jest obliczany na podstawie wynagrodzeń go poprzedzających, czyli na podstawie tego 3/4 pensji. Czyli jeśli nastąpiła podwyżka wynagrodzeń w trakcie macierzyńskiego to niestety się nie należy.

skomentuj