Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków bezpieczeństwa i higieny służby w trakcie realizacji szkoleń w Policji
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 lipca 2019 r. w sprawie warunków bezpieczeństwa i higieny służby w trakcie realizacji szkoleń w Policji
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny służby w trakcie realizacji szkolenia zawodowego lub doskonalenia zawodowego w Policji, w szczególności prowadzonych z użyciem środków przymusu bez- pośredniego, środków ochrony indywidualnej lub broni palnej, zwanego dalej „szkoleniem”, oraz szczegółowe warunki uczestnictwa w tym szkoleniu.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) organizatorze szkolenia − należy przez to rozumieć Komendanta Głównego Policji, Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji, komendantów wojewódzkich Policji, Komendan- ta Stołecznego Policji, komendantów powiatowych (miejskich) Policji, komendantów rejonowych Policji, dyrektora instytutu badawczego, Komendanta Wyższej Szkoły Policji i komendantów szkół policyjnych lub kierującego pod- miotem pozapolicyjnym;
2) prowadzącym szkolenie − należy przez to rozumieć osobę wyznaczoną przez organizatora szkolenia, zwanego dalej „organizatorem”, do prowadzenia szkolenia, która posiada odpowiednią wiedzę, doświadczenie i wymagane upraw- nienia;
3) środkach ochrony indywidualnej – należy przez to rozumieć wszelkie urządzenia lub wyposażenie noszone lub trzy- mane przez policjanta w celu jego ochrony przed jednym zagrożeniem lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku służby, w tym również wszelkie akce- soria i dodatki przeznaczone do tego celu;
4) środkach ochrony zbiorowej – należy przez to rozumieć urządzenia lub rozwiązania techniczne przeznaczone do jednoczesnej ochrony grupy policjantów i indywidualnie każdego policjanta, przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi pojedynczo lub łącznie w środowisku służby.
Organizator zapewnia policjantom uczestniczącym w szkoleniu, zwanym dalej „uczestnikami”, odpowiednie do rodzaju szkolenia i mogących wystąpić w jego trakcie potencjalnych zagrożeń:
1) środki ochrony zbiorowej lub indywidualnej;
2) sprzęt ratunkowy i przeciwpożarowy;
3) zabezpieczenie organizacyjno-techniczne terenu przed wstępem osób nieuprawnionych.
1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1058). Dziennik Ustaw –2– Poz. 1375
1. W trakcie szkolenia związanego z dużym ryzykiem wypadkowym, w szczególności w sytuacjach grożących upadkiem z wysokości, organizator zapewnia uczestnikom:
1) asekurację, o rodzaju której decyduje w porozumieniu z prowadzącym szkolenie, zwanym dalej „prowadzącym”,
2) obecność co najmniej ratownika medycznego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 993), zwanego dalej „ratownikiem medycznym”, wyposażonego w sprzęt do udzielenia pomocy medycznej odpowiedni do występujących zagrożeń. 2. W przypadku gdy nie jest możliwe zapewnienie obecności ratownika medycznego w trakcie szkolenia związanego z dużym ryzykiem wypadkowym, zapewnia się udział osoby posiadającej uprawnienia ratownika, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zwanej dalej „ratownikiem”, wyposażonej w sprzęt do udzielenia pomocy medycznej oraz odpowiedni do występujących zagrożeń.
1. Prowadzący przed przystąpieniem do szkolenia, uwzględniając jego rodzaj, w szczególności:
1) sprawdza, czy uczestnicy posiadają wymagane środki ochrony indywidualnej, oraz kompletność tych środków;
2) wspólnie z uczestnikiem ocenia sprawność używanych środków ochrony indywidualnej;
3) sprawdza prawidłowe użycie lub umiejętność stosowania środków ochrony indywidualnej przez uczestników, w przy- padku gdy przewiduje się ich użycie w trakcie szkolenia;
4) wskazuje organizację łączności i sposób przekazania decyzji o przerwaniu szkolenia jego uczestnikom;
5) omawia warunki bezpieczeństwa związane z zagrożeniami występującymi w trakcie szkolenia;
6) prezentuje wykonanie ćwiczenia przed jego rozpoczęciem;
7) zapewnia bezpieczną realizację poszczególnych etapów szkolenia. 2. Prowadzący:
1) nie dopuszcza do szkolenia uczestnika nieposiadającego wymaganych sprawnych, nieuszkodzonych lub kompletnych środków ochrony indywidualnej;
2) wymienia lub uzupełnia te środki, a także zabezpiecza przed użyciem uszkodzone lub niekompletne środki ochrony indywidualnej.
1. W przypadku stwierdzenia podczas szkolenia niesprawności lub uszkodzenia środków ochrony zbiorowej lub indywidualnej uczestnik informuje o tym prowadzącego, który zgłasza ten fakt organizatorowi. 2. Organizator niezwłocznie wymienia niesprawne lub uszkodzone środki ochrony zbiorowej lub indywidualnej.
1. Prowadzący lub organizator przerywa szkolenie w przypadku stwierdzenia niebezpieczeństwa zagrażającego życiu lub zdrowiu uczestników lub innych osób. 2. Prowadzący w trakcie praktycznej części szkolenia, w miarę możliwości, kontroluje prawidłowe używanie środków i sprzętu oraz zabezpieczenia, o których mowa w § 3, w szczególności w trakcie szkolenia grożącego upadkiem z wysokości.
Prowadzący lub organizator:
1) mogą odsunąć od szkolenia lub jego części uczestnika, który:
a) narusza regulamin lub instrukcję obowiązującą w miejscu szkolenia,
b) nie przestrzega przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny służby,
c) nie stosuje się do poleceń prowadzącego lub organizatora;
2) odsuwają od szkolenia uczestnika, który zgłasza zły stan psychofizyczny, na czas niezbędny do powrotu do właściwego stanu psychofizycznego;
3) przerywają szkolenie w przypadku stwierdzenia braku właściwych warunków bezpieczeństwa i higieny służby lub nieprawidłowego, zagrażającego bezpieczeństwu wykonywania ćwiczenia przez uczestnika.
1. W celu zapewnienia bezpieczeństwa kryterium czasowego nie stosuje się przy wykonywaniu przez uczestników ćwiczeń z użyciem:
1) lin i linkowych aparatów ratowniczych;
2) środków ochrony indywidualnej, w szczególności sprzętu ochrony dróg oddechowych, oraz odzieży ochronnej;
3) drabin i podnośników. Dziennik Ustaw –3– Poz. 1375 2. Dopuszcza się stosowanie kryterium czasowego przy wykonywaniu przez uczestników ćwiczeń podczas:
1) egzaminu ze szkolenia;
2) szkolenia policjantów służby kontrterrorystycznej z użyciem drabin i podnośników.
1. Do symulowania zdarzeń podczas szkolenia stosuje się substancje chemiczne lub ich mieszaniny niestwarzające zagrożenia dla zdrowia lub środowiska. 2. W przypadku braku możliwości stosowania substancji chemicznych lub ich mieszanin, które nie stwarzają zagroże- nia dla zdrowia lub środowiska, dopuszcza się stosowanie substancji chemicznych lub ich mieszanin stwarzających zagro- żenie dla zdrowia lub środowiska, pod warunkiem zapewnienia uczestnikom odpowiednich środków ochrony zbiorowej lub indywidualnej oraz stosowania niezbędnych środków ostrożności. 3. Prowadzący lub organizator w przypadku stosowania podczas szkolenia substancji chemicznych lub ich mieszanin, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub środowiska, przed przeprowadzeniem szkolenia zapoznaje uczestników z wykazem stosowanych substancji chemicznych lub ich mieszanin oraz z ich kartami charakterystyki. 4. Prowadzący odnotowuje w dokumentacji ze szkolenia nazwy wykorzystanych substancji lub ich mieszanin.
W przypadku użycia podczas szkolenia otwartego ognia oraz materiałów dymotwórczych, wybuchowych, w tym wyrobów i środków pirotechnicznych lub ostrej amunicji, organizator zapewnia właściwe zabezpieczenie uczestników i obiektów, uwzględniając warunki terenowe i atmosferyczne w miejscu szkolenia i w jego najbliższym otoczeniu.
1. W przypadku prowadzenia szkolenia z taktyki i technik interwencji lub z użyciem środków przymusu bezpo- średniego organizator zapewnia:
1) środki chroniące przed urazem, w szczególności głowy, klatki piersiowej lub nóg, odpowiednie do występujących zagrożeń;
2) udział prowadzącego, który posiada odpowiednie do zakresu szkolenia uprawnienia instruktora taktyki i technik interwencji policyjnych lub uprawnienia instruktora sportu, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2018 r. poz. 1263 i 1669). 2. W szkoleniu, o którym mowa w ust. 1, w sytuacji uniemożliwiającej zapewnienie udziału prowadzącego, który posiada jednocześnie uprawnienia instruktora wyszkolenia strzeleckiego i ratownika, organizator zapewnia udział prowadzącego posiadającego uprawnienia instruktora wyszkolenia strzeleckiego oraz opiekę medyczną ratownika.
1. W przypadku prowadzenia szkolenia z użyciem broni palnej i amunicji organizator zapewnia udział co naj- mniej dwóch prowadzących, którzy posiadają uprawnienia instruktora strzelań policyjnych, z których co najmniej jeden jest ratownikiem. 2. Organizator, biorąc pod uwagę stopień wyszkolenia uczestników, może zezwolić na prowadzenie szkolenia, o którym mowa w ust. 1, przez jednego prowadzącego w przypadku:
1) gdy liczba uczestników mogących oddawać strzały nie przekracza 10 osób;
2) szkolenia policjantów służby kontrterrorystycznej. 3. W szkoleniu, o którym mowa w ust. 1, w sytuacji uniemożliwiającej zapewnienie udziału prowadzącego posiadają- cego jednocześnie uprawnienia instruktora wyszkolenia strzeleckiego i ratownika, organizator zapewnia udział prowadzą- cego, który posiada uprawnienia instruktora wyszkolenia strzeleckiego, oraz opiekę medyczną ratownika.