Rozporządzenie Ministra Finansów i Gospodarki w sprawie oznakowania pojazdów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej

Rozporządzenie Ministra Finansów i Gospodarki z dnia 21 stycznia 2026 r. w sprawie oznakowania pojazdów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej

Obowiązuje
Paragrafy 12
Wejście w życie brak
Ostatnia zmiana 05.02.2026
§
Widoczne: 12 z 12 paragrafów
§ 1
Rozporządzenie określa wzór i sposób oznakowania pojazdów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej.
§ 2
Pojazd służbowy Krajowej Administracji Skarbowej, z wyjątkiem motocykla, zwany dalej ,,pojazdem”:
1) ma nadwozie barwy srebrnej albo szarej i jest oznakowany odblaskowym pasem wyróżniającym barwy zielonej, od- blaskowymi napisami ,,SŁUŻBA CELNO-SKARBOWA” barwy białej, odblaskowymi pasami barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej, tablicą świetlną oraz światłami do wysyłania ostrzegawczych sygnałów świetlnych błyskowych bar- wy niebieskiej albo
2) ma nadwozie barwy dowolnej i jest oznakowany światłami do wysyłania ostrzegawczych sygnałów świetlnych błysko- wych barwy niebieskiej oraz tablicą świetlną.
§ 3
1. Pas wyróżniający jest umieszczony po obu bocznych stronach pojazdu na wysokości poniżej dolnej krawędzi okien z dostosowaniem do linii nadwozia oraz z tyłu pojazdu. 2. Przy górnej i dolnej krawędzi pasa wyróżniającego są umieszczone prostokątne elementy odblaskowe barwy białej. 3. Po obu bocznych stronach pojazdu, na tylnej części pasa wyróżniającego, jest umieszczony odblaskowy napis barwy białej wskazujący przynależność pojazdu do właściwej izby administracji skarbowej, składający się z dwóch pierwszych cyfr kodu identyfikującego izbę administracji skarbowej oddzielonych ukośnikiem od dwucyfrowego numeru kolejnego pojazdu (w przypadku numerów mniejszych niż 10 cyfrę poprzedza się zerem). 4. Po obu bocznych stronach pojazdu, nad tylną częścią pasa wyróżniającego, może być umieszczony odblaskowy symbol graficzny słuchawki telefonicznej barwy czarnej oraz numer telefonu interwencyjnego Krajowej Administracji Skarbowej w tej barwie.
§ 4
1. Napis ,,SŁUŻBA CELNO-SKARBOWA” jest umieszczony na pasie wyróżniającym i z przodu pojazdu, na nie- odblaskowej powierzchni barwy zielonej, umieszczonej na pokrywie silnika, w jej przedniej części. 2. W przypadku pojazdu posiadającego typ nadwozia uniemożliwiający umieszczenie z tyłu pojazdu napisu „SŁUŻBA CELNO-SKARBOWA” wewnątrz pojazdu, w miejscu umożliwiającym widoczność w świetle tylnej szyby pojazdu, jest umieszczona tablica świetlna z wyświetlanym napisem „SŁUŻBA CELNO-SKARBOWA”. 3. W przypadku pojazdu posiadającego typ nadwozia uniemożliwiający umieszczenie z przodu pojazdu napisu „SŁUŻBA CELNO-SKARBOWA” z przodu pojazdu jest umieszczony napis „SCS”.
1) Minister Finansów i Gospodarki kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporzą- dzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2025 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów i Gospodarki (Dz. U. poz. 997).  Dziennik Ustaw – 2 – Poz. 131
§ 5
Odblaskowe pasy barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej są umieszczone po obu bocznych stronach pojazdu w gór- nej i dolnej części nadwozia z dostosowaniem do linii nadwozia oraz z przodu i z tyłu pojazdu.
§ 6
1. Na dachu pojazdu jest umieszczona tablica świetlna ze światłami do wysyłania ostrzegawczych sygnałów świetl- nych błyskowych barwy niebieskiej. 2. Na tablicy świetlnej może być wyświetlany napis „SŁUŻBA CELNO-SKARBOWA”. 3. Światła do wysyłania ostrzegawczych sygnałów świetlnych błyskowych barwy niebieskiej są umieszczone z przodu i z tyłu pojazdu oraz po obu bocznych stronach w przedniej i tylnej części pojazdu z dostosowaniem do linii nadwozia. 4. Światła do wysyłania ostrzegawczych sygnałów świetlnych błyskowych barwy niebieskiej są umieszczone również wewnątrz pojazdu, w miejscu umożliwiającym widoczność sygnału świetlnego błyskowego w świetle przedniej i tylnej szyby pojazdu. 5. W pojazdach wyposażonych w nadwozie inne niż osobowe na dachu pojazdu w tylnej jego części mogą być umieszczone:
1) dodatkowa tablica świetlna ze światłami do wysyłania ostrzegawczych sygnałów świetlnych błyskowych barwy nie- bieskiej, na której mogą być wyświetlane napis „SŁUŻBA CELNO-SKARBOWA” lub polecenia do uczestników ruchu, lub
2) dodatkowe światła do wysyłania ostrzegawczych sygnałów świetlnych błyskowych barwy niebieskiej.
§ 7
W przypadku pojazdu oznakowanego w sposób określony w § 2 pkt 2:
1) co najmniej jedno światło do wysyłania ostrzegawczych sygnałów świetlnych błyskowych barwy niebieskiej jest umieszczone na dachu pojazdu, a kolejne w miejscach zapewniających widoczność wysyłanych sygnałów ostrzegaw- czych;
2) tablica świetlna z wyświetlanym napisem „SŁUŻBA CELNO-SKARBOWA” jest umieszczona wewnątrz pojazdu, w miejscu umożliwiającym widoczność w świetle tylnej szyby pojazdu.
§ 8
1. Motocykl służbowy Krajowej Administracji Skarbowej ma nadwozie barwy srebrnej albo szarej i jest oznakowany odblaskowym pasem wyróżniającym barwy zielonej z odblaskowym napisem ,,SŁUŻBA CELNO-SKARBOWA” barwy białej i prostokątnymi elementami odblaskowymi barwy białej umieszczonymi przy jego górnej i dolnej krawędzi oraz od- blaskowymi pasami barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej. 2. Pas wyróżniający jest umieszczony po obu bocznych stronach motocykla, na owiewkach lub kufrach. 3. Odblaskowe pasy barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej są umieszczone z przodu motocykla lub po jego obu bocz- nych stronach, na owiewkach lub kufrach. 4. Światła do wysyłania ostrzegawczych sygnałów świetlnych błyskowych barwy niebieskiej są umieszczone na kierow- nicy albo owiewce, lub na maszcie pionowym w tylnej części motocykla.
§ 9
Wzór oznakowania pojazdów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej określa załącznik do rozporządzenia.
§ 10
Do pojazdów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej zarejestrowanych po raz pierwszy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 11
Traci moc rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 czerwca 2017 r. w sprawie oznakowania pojaz- dów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 120).
§ 12
Brak wyników