Ustawa określa zasady ustalania wysokości:
1) emerytur ustalonych w czerwcu w latach 2009–2019 na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1631 i 1674 oraz z 2025 r. poz. 718, 769 i 1159);
2) rent rodzinnych przysługujących uprawnionym osobom na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i ren- tach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po ubezpieczonych, którym ustalono emerytury w czerwcu w latach 2009–2019;
3) rent rodzinnych przysługujących uprawnionym osobom na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po ubezpieczonych, którzy osiągnęli wiek emerytalny określony w art. 24 ust. 1 tej ustawy i zmarli w czerwcu w latach 2009–2019 oraz nie mieli ustalonego prawa do emerytury.
1. Ustalenie wysokości emerytury, o której mowa w art. 1 pkt 1, następuje na dzień jej ustalenia w latach 2009–2019, z uwzględnieniem art. 25a ust. 2 pkt 2 oraz ust. 2a i 2b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 2. Wysokość emerytury ustalona w sposób, o którym mowa w ust. 1, podlega waloryzacji na zasadach określonych dla świadczeń emerytalno-rentowych, obowiązujących po dniu jej ustalenia. 3. Podstawą ustalenia wysokości renty rodzinnej, o której mowa w art. 1 pkt 2 lub 3, jest wysokość emerytury, o której mowa w art. 1 pkt 2 lub 3, ustalona w sposób określony w ust. 1 i 2. 4. Emerytura lub renta rodzinna, o których mowa w art. 1, w wysokości ustalonej zgodnie z ust. 1–3, nie mogą być niższe niż dotychczas wypłacane.
Ustalenie wysokości emerytury lub renty rodzinnej, o którym mowa w art. 2, następuje z urzędu w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
1. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesza z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia wysokości emery- tury lub renty rodzinnej, o którym mowa w art. 2, prowadzone na podstawie niniejszej ustawy, w przypadku gdy toczy się postępowanie administracyjne lub cywilne w przedmiocie ustalenia prawa lub wysokości emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w art. 1. 2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje z urzędu postępowanie zawieszone z przyczyny określonej w ust. 1 w przypadku prawomocnego zakończenia postępowania w tej sprawie.
Postępowania administracyjne i cywilne w sprawie ustalenia wysokości emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w art. 1, w celu uwzględnienia art. 25a ust. 2 pkt 2 oraz ust. 2a i 2b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, toczą się do czasu uprawomocnienia się kończących je decyzji lub orzeczeń.
Od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie wszczyna się innych niż określone w niniejszej ustawie postępo- wań administracyjnych i cywilnych w sprawie ustalenia wysokości emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w art. 1, w celu uwzględnienia art. 25a ust. 2 pkt 2 oraz ust. 2a i 2b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W sprawach nieuregulowanych w niniejszej ustawie stosuje się przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emery- turach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: K. Nawrocki