1. W przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkodą
w środowisku podmiot korzystający ze środowiska jest obowiązany niezwłocznie
podjąć działania zapobiegawcze.
2. W przypadku wystąpienia szkody w środowisku podmiot korzystający ze
środowiska jest obowiązany do:
1) podjęcia działań w celu ograniczenia szkody w środowisku, zapobieżenia
kolejnym szkodom i negatywnym skutkom dla zdrowia ludzi lub dalszemu
osłabieniu funkcji elementów przyrodniczych, w tym natychmiastowego
opanowania, powstrzymania, usunięcia lub ograniczenia w inny sposób
zanieczyszczenia lub innych szkodliwych czynników;
2) podjęcia działań naprawczych.