1. Pobierający opłatę elektroniczną wystawia korzystającemu z dróg publicznych, za pośrednictwem Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, dokument informujący o wysokości naliczonej opłaty elektronicznej w danym miesiącu, zwany dalej „dokumentem informującym”. 2. Dokument informujący jest wystawiany w terminie 7 dni roboczych po zakończeniu miesiąca, w którym został wykonany przejazd po drogach krajowych lub ich odcinkach, za przejazd którymi jest pobierana opłata elektroniczna. 3. Wniesienie opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem następuje w terminie wskaza- nym w dokumencie informującym. W przypadku nieterminowego wniesienia opłaty elektronicznej wystawiany jest do- kument, w którym ujmuje się wysokość naliczonych odsetek ustawowych. 4. Środki pieniężne wniesione z tytułu opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem są przypisywane do najwcześniej wystawionego dokumentu informującego lub najwcześniej wystawionego dokumentu, w którym ujęto wysokość naliczonych odsetek ustawowych, dotyczącego opłat, które nie zostały opłacone lub zostały opłacone w części. 5. W przypadku niewniesienia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem w terminie wskazanym w dokumencie informującym lub w dokumencie, w którym ujęto wysokość naliczonych odsetek ustawowych, następnego dnia roboczego po upływie tego terminu, pobierający opłatę, za pośrednictwem Systemu Poboru Opłaty Elek- tronicznej KAS, wystawia korzystającemu z dróg publicznych monit o nieterminowej płatności, w którym określa termin na wniesienie należnej opłaty lub odsetek, nie krótszy niż 3 dni robocze. 6. Zakończenie wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem następuje:
1) z upływem terminu wskazanego w monicie o nieterminowej płatności;
2) z dniem stwierdzenia przez pobierającego opłatę, że wysokość należności z tytułu opłaty elektronicznej lub naliczo- nych odsetek osiągnęła 99% wysokości wniesionego zabezpieczenia;
3) w terminie 30 dni roboczych od złożenia przez korzystającego z dróg publicznych wniosku o zakończenie wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem;
4) z upływem terminu, o którym mowa w § 9, w przypadku gdy pobierającemu opłatę nie zostało przedstawione przez korzystającego z dróg zabezpieczenie należności z tytułu opłaty elektronicznej. 7. W przypadku zakończenia wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem po- bierający opłatę:
1) tworzy korzystającemu z dróg publicznych konta rozliczeniowe do wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie przed- płaty, z saldem w wysokości 0 PLN, w liczbie odpowiadającej liczbie kont rozliczeniowych utworzonych do wno- szenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem;
2) wystawia dokument informujący za okres od początku miesiąca, w którym został wykonany przejazd po drogach krajowych lub ich odcinkach, za przejazd którymi jest pobierana opłata elektroniczna, do dnia zakończenia wnosze- nia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem. 8. W przypadku zakończenia wnoszenia opłaty elektronicznej w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem oraz niewywiązania się przez korzystającego z dróg publicznych z obowiązku wniesienia tej opłaty należność pobiera się w całości z zabezpieczenia.