1. Przedłużenie czasu służby policjanta może nastąpić ze względu na konieczność:
1) wykonania rozpoczętych czynności: dochodzeniowo-śledczych, operacyjno-rozpoznawczych oraz administracyjno-
-porządkowych, jeżeli nie mogą one zostać przerwane;
2) zapewnienia ciągłości służby na danym stanowisku;
3) realizacji innych spraw niecierpiących zwłoki. 2. Przedłużenie czasu służby następuje na polecenie kierownika komórki organizacyjnej lub dyżurnego jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę. O wydanym poleceniu kierownik lub dyżurny zawiadamia kierownika jednostki organizacyjnej Policji, a w Komendzie Głównej Policji – dyrektora biura (równorzędnej komórki organizacyjnej).