Wyrównanie uposażenia zasadniczego należne żołnierzowi, który jest absolwentem uczelni wojskowej lub szkoły podoficerskiej, w związku z mianowaniem go na stopień wojskowy odpowiednio podporucznika lub kaprala wypłaca się niezwłocznie po uzyskaniu przez niego prawa do tego wyrównania.