1. Z dniem 1 października 2001 r.:
1) pracownicy Politechniki Łódzkiej zatrudnieni w Filii w Bielsku-Białej stają się pracownikami Akademii; 26.07.2019
2) studenci Politechniki Łódzkiej studiujący w Filii w Bielsku-Białej stają się studentami Akademii. 2. Osoby przyjęte na pierwszy rok studiów na rok akademicki 2001/2002 do Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej z dniem utworzenia Akademii stają się jej studentami. 3. Podstawowe jednostki organizacyjne Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-
-Białej stają się podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Akademii. 4. Jednostki organizacyjne Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej, które przed dniem utworzenia Akademii posiadały uprawnienia do nadawania stopni naukowych, zachowują te uprawnienia po utworzeniu Akademii.