1. Szkolenia są przeprowadzane przez instruktorów wyznaczonych spośród osób pełniących służbę lub pracow- ników uprawnionego organu. 2. W uzasadnionych przypadkach szkolenia mogą zostać przeprowadzone przez instruktorów innego uprawnionego organu za jego zgodą, jeżeli dysponuje on środkami technicznymi i organizacyjnymi oraz zapewnia kadry posiadające niezbędne przygotowanie merytoryczne w zakresie zagadnień objętych programem szkolenia. 3. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek uprawnionego organu, centralny organ techniczny KSI może wyrazić zgodę na przeprowadzenie szkolenia w formie samokształcenia, które polega na samodzielnym zapoznaniu się przez osobę odbywającą szkolenie z przekazanymi materiałami szkoleniowymi, opracowanymi na podstawie programu szkolenia przez instruktorów uprawnionego organu.