1. Osoba, która przed dniem 1 sierpnia 2019 r. złożyła wniosek o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania gimnazjum dla dorosłych, ale do dnia 31 października 2019 r. nie zdała egzaminów eksternistycznych ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych z tego zakresu, może do dnia 1 grudnia 2019 r. złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiąz- kowych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania ośmioletniej szkoły podstawowej dla dorosłych. 2. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na wniosek osoby, o której mowa w ust. 1, zalicza tej osobie egzaminy eksternistyczne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania gimnazjum dla doros- łych, których zakres odpowiada zakresowi egzaminów eksternistycznych z obowiązkowych zajęć edukacyjnych określo- nych w ramowym planie nauczania ośmioletniej szkoły podstawowej dla dorosłych, zdane przed dniem 1 listopada 2019 r.  Dziennik Ustaw – 14 – Poz. 1717 3. W przypadku zaliczenia egzaminu eksternistycznego z danych obowiązkowych zajęć edukacyjnych zgodnie ust. 2, w indywidualnym protokole egzaminów eksternistycznych jako ocenę z egzaminu eksternistycznego z danych obowiązko- wych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania ośmioletniej szkoły podstawowej dla dorosłych wpi- suje się ocenę uzyskaną ze zdanego egzaminu eksternistycznego z danych obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania gimnazjum dla dorosłych. 4. Jeżeli zakres zdanego przed dniem 1 listopada 2019 r. egzaminu eksternistycznego z danych obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania gimnazjum dla dorosłych nie odpowiada zakresowi egzaminu eksternistycznego z danych obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania ośmioletniej szkoły podstawowej dla dorosłych, osoba, o której mowa w ust. 1, przystępuje do egzaminu eksternistycznego z tych zajęć. W tym przypadku dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej zwalnia osobę, o której mowa w ust. 1, z opłaty za egzamin eksternistyczny z tych zajęć. 5. Osoba, o której mowa w ust. 1, która nie przystąpiła do egzaminu eksternistycznego z danych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania gimnazjum dla dorosłych albo nie zdała egzaminu z tych zajęć i przystępuje do egzaminu eksternistycznego z danych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania ośmioletniej szkoły podstawowej dla dorosłych, wnosi opłatę za egzamin eksternistyczny z tych zajęć. 6. Do osoby, o której mowa w ust. 1, dopuszczonej do egzaminów eksternistycznych z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w ramowym planie nauczania ośmioletniej szkoły podstawowej dla dorosłych przepisu § 12 ust. 2 nie stosuje się.