Art. 42. 1. Nabór kandydatów do pełnienia funkcji wizytatora odbywa się w drodze otwartego i konkurencyjnego postępowania kwalifikacyjnego. 2. Osoba kierująca ośrodkiem akredytacyjnym publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej tego ośrodka ogłoszenie o naborze. 3. Nabór składa się z następujących etapów:
1) ocena spełnienia wymagań formalnych;
2) pisemny test sprawdzający wiedzę;
3) rozmowa kwalifikacyjna. 4. Ogłoszenie o naborze zawiera:
1) zakres zadań wykonywanych na stanowisku wizytatora i wymagania związane z tym stanowiskiem;
2) wskazanie wymaganych dokumentów oraz terminu i miejsca ich składania. 5. Wizytatorem może być osoba, która:
1) posiada wykształcenie wyższe;
2) posiada wiedzę i doświadczenie oraz znajomość regulacji prawnych niezbędne do przeprowadzenia przeglądu akredyta- cyjnego;
3) posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w podmiotach wykonujących działalność leczniczą dające rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków wizytatora;
4) nie została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
5) korzysta z pełni praw publicznych;
6) uzyskała ocenę pozytywną z etapów naboru, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3.