Art. 42. 1. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na wypłatę bonów energetycznych, o których mowa w art. 2, w latach 2024– 2034 wynosi 1 616 000 000 zł, w tym:
1) w 2024 r. – 1 286 000 000 zł;
2) w 2025 r. – 320 000 000 zł;
3) w 2026 r. – 2 000 000 zł;
4) w 2027 r. – 1 000 000 zł;
5) w 2028 r. – 1 000 000 zł;
6) w 2029 r. – 1 000 000 zł;
7) w 2030 r. – 1 000 000 zł;
8) w 2031 r. – 1 000 000 zł;
9) w 2032 r. – 1 000 000 zł;
10) w 2033 r. – 1 000 000 zł;
11) w 2034 r. – 1 000 000 zł. 2. Minister właściwy do spraw energii monitoruje wykorzystanie limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1. 3. W przypadku gdy wykorzystanie środków wyniesie więcej niż 90 % środków, o których mowa w ust. 1 we wprowadzeniu do wyliczenia, wysokość wypłacanych bonów energetycznych podlega proporcjonalnemu obniżeniu tak, aby łączna wysokość wypłacanych bonów była równa maksymalnemu limitowi środków finansowych przeznaczanych na przyznanie bonów.