1. Włączenie jednostki do KSRG jest poprzedzone zawarciem porozumienia między właściwym miejscowo komen- dantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, tą jednostką a:
1) właściwym miejscowo wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) – w przypadku ochotniczych straży pożarnych,
2) podmiotem tworzącym jednostkę – w przypadku pozostałych jednostek ochrony przeciwpożarowej
– zwanego dalej „porozumieniem”. 2. Porozumienie określa w szczególności:
1) deklarowaną gotowość operacyjną, w tym siły i środki jednostki przewidziane do wykorzystania w KSRG;
2) zadania ratownicze przewidziane dla jednostki w ramach KSRG, przy czym w przypadku jednostek, o których mowa w § 2 ust. 3 – ze szczególnym uwzględnieniem zadań wynikających z możliwości prowadzenia specjalistycznych czynności ratowniczych, o których mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej;
3) wymaganą liczbę ratowników w jednostce i wymagany poziom ich wyszkolenia;
4) sposób utrzymania stanu gotowości jednostki do działań ratowniczych, w szczególności w zakresie:
a) sprawności technicznej samochodów pożarniczych i ich wyposażenia oraz infrastruktury związanej z miejscem ich stacjonowania,
b) przygotowania ratowników do działań,
c) przebiegu alarmowania,
d) sposobu przekazywania informacji dotyczącej aktualnej gotowości operacyjnej lub jej czasowego obniżenia;
5) sposoby alarmowania jednostki;
6) okres obowiązywania porozumienia;
7) warunki rozwiązania porozumienia. 3. Porozumienie zawiera się na czas określony.