Opłatę elektroniczną wnosi się w trybie:
1) przedpłaty – dokonywanej przed rozpoczęciem korzystania z dróg krajowych lub ich odcinków, za przejazd którymi jest pobierana opłata elektroniczna, w wysokości pozwalającej na odbycie planowanego przejazdu, nie niższej niż 20 zł, albo
2) płatności okresowej z zabezpieczeniem – po zatwierdzeniu przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, zwanego dalej „pobierającym opłatę”, prawidłowo złożonego zabezpieczenia umożliwiającego bezwarunkowe, natychmiastowe, pełne i nieodwołalne ściągnięcie należnej opłaty elektronicznej w przypadku nieterminowego uiszczenia tej opłaty.
Treść przepisu