Rada naukowa i dyrektor instytutu badawczego, po zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych, mogą złożyć do ministra nadzorującego ten instytut wniosek o jego likwidację, który zawiera:
1) uzasadnienie konieczności jej przeprowadzenia, w tym odnoszące się do spełnienia warunku, o którym mowa w § 22;
2) określenie jej skutków, w szczególności w zakresie działalności, o której mowa w art. 2 ust. 1 ustawy, prowadzonej przez instytut badawczy, który ma zostać zlikwidowany.