1. Tworzy się z dniem 1 października 2001 r. Akademię Techniczno-
-Humanistyczną w Bielsku-Białej, zwaną dalej „Akademią”. 2. Siedzibą Akademii jest miasto Bielsko-Biała. 3. Akademia jest uczelnią państwową.