1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”. 2. Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.