1. Szkolenia doskonalenia zawodowego oraz języków obcych mają na celu pogłębianie wiedzy i zdobywanie umiejętności zawodowych funkcjonariusza, w tym umiejętności posługiwania się językami obcymi. 2. Na szkolenia doskonalenia zawodowego lub języków obcych kieruje się funkcjonariusza, jeżeli:
1) funkcjonariusz pełni służbę lub jest przewidziany do pełnienia służby na stanowisku wymagającym dodatkowych kwalifikacji zawodowych;
2) szkolenie jest zgodne z potrzebami kadrowymi jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę. 3. Szkolenia doskonalenia zawodowego lub języków obcych są poprzedzone rozmową kwalifikacyjną.