Postanowienie SA we Wrocławiu z 29 marca 2012 r. w sprawie o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika.

Teza Nadanie klauzuli wykonalności jest uzależnione od przedłożenia dokumentu, z którego jednoznacznie wynika, że czynność prawna została dokonana za zgodą małżonka dłużnika.
Data orzeczenia 29 marca 2012
Data uprawomocnienia 29 marca 2012
Sąd Sąd Apelacyjny we Wrocławiu I Wydział Cywilny
Przewodniczący Adam Jewgraf
Tagi Klauzula wykonalności
Podstawa Prawna 787kpc 321kpc 787kpc 98kpc

Rozstrzygnięcie
Sąd

postanawia:

1.  zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że wniosek o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonce dłużnika oddalić;

2.  zasądzić od wierzyciela na rzecz uczestniczki postępowania kwotę 30 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania zażaleniowego.


UZASADNIENIE


Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy – uwzględniając wniosek wierzyciela – nadał ugodzie zawartej przed Sądem Wojewódzkim we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy w dniu 4.03.1998r. sygn. akt XGC 700/97, co do której postanowieniem z dnia 3.09.2010r. sygn. akt XGCo 80/10 nadano klauzulę wykonalności na rzecz następcy prawnego tj.”(...) Spółki z o.o., klauzulę wykonalności także przeciwko małżonce dłużnika B. S., z ograniczeniem jej odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością ustawową oraz zasądził na rzecz wierzyciela od uczestniczki postępowania zwrot kosztów postępowania.


Powyższe postanowienie zaskarżyła zażaleniem małżonka dłużnika. Zarzucając naruszenie przepisów postępowania a to art. 321 § 1 k.p.c. oraz art.787 § 2 w brzemieniu obowiązującym do dnia 20.01.2005r., żaląca się wniosła o zmianę orzeczenia poprzez oddalenie wniosku.


Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:


Zażalenie jest uzasadnione.


Uszło uwadze Sądu meriti, iż małżonka dłużnika w swym piśmie z dnia 20.04.2011r. (k.17) wskazywała, że w związku małżeńskim z dłużnikiem pozostaje dopiero od dnia 2 grudnia 2006r., na poparcie czego do pisma owego dołączyła kserokopię odpisu skróconego aktu małżeństwa, i której to okoliczności wierzyciel nie zanegował. Warunkiem zaś nadania klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim, także przeciwko jej małżonkowi. Wedle unormowania art. 787 §1 k.p.c. w brzmieniu sprzed zmian dokonanych ustawą z dnia 17 czerwca 2004r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U04.162.1691) jest pozostawanie przez małżonka dłużnika w związku małżeńskim zarówno w dacie nadania klauzuli jak i w chwili powstania wierzytelności. Skoro zatem – tak jak w rozpatrywanej sprawie – związek małżeński zawarty został po powstaniu tytułu egzekucyjnego (tj. ugody z dnia 4 marca 1998r.), przeto klauzula wykonalności nie może być nadana w trybie art. 787 k.p.c.


Z tych przyczyn, uznając za uzasadniony podniesiony przez skarżącą zarzut naruszenia normy art. 787 k.p.c., orzeczono jak w sentencji postanowienia.


O kosztach postępowania orzeczono na postawie art. 98 k.p.c.

Wyszukiwarka