Data orzeczenia | 13 września 2012 |
---|---|
Data uprawomocnienia | 13 września 2012 |
Sąd | Sąd Apelacyjny w Poznaniu II Wydział Karny |
Przewodniczący | Przemysław Strach |
Tagi | Zadośćuczynienie |
Podstawa Prawna | 552kpk 552kpk 554kpk 445kc |
1. utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok uznając apelację za oczywiście bezzasadną;
2. zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adw. M. S. kwotę 147,60 zł (sto czterdzieści siedem złotych sześćdziesiąt groszy) z VAT tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy pełnomocnika z urzędu w postępowaniu odwoławczym;
3. kosztami postępowania odwoławczego obciąża Skarb Państwa.
Wyrokiem z dnia 28.05.2012r. Sąd Okręgowy w Poznaniu na podstawie
Apelację od powyższego wyroku złożył pełnomocnik wnioskodawcy, zaskarżając go w punkcie 2. – w części oddalającej żądanie wniosku i zarzucając:
1. obrazę przepisów prawa materialnego –
Apelujący wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku tj. w zakresie punktu 2 poprzez zasądzenie od Skarbu Państwa na rzecz wnioskodawcy kwoty 20.000 złotych,
względnie o
⚫uchylenie zaskarżonego wyroku w części tj. w zakresie punktu 2 i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.
Nadto wniósł o:
⚫zasądzenie od Skarbu Państwa na rzecz wnioskodawcy kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego według norm przepisanych.
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Apelacja pełnomocnika wnioskodawcy okazała się bezzasadna.
Należy zauważyć, iż dla interpretacji pojęcia „zadośćuczynienie”, o jakim mówi
O rażącym naruszeniu zasad ustalania „odpowiedniego” zadośćuczynienia mogłoby świadczyć przyznanie zadośćuczynienia wręcz symbolicznego, zamiast stanowiącego rekompensatę doznanej krzywdy, bądź też kwoty wygórowanej, prowadzącej do niestosownego wzbogacenia się tą drogą.
W ocenie Sądu odwoławczego wszelkie wymienione wyżej kryteria zostały prawidłowo uwzględnione przez Sąd I instancji ustalający wysokość należnego wnioskodawcy zadośćuczynienia. Uzasadnienie zaskarżonego wyroku zawiera odniesienia do wszystkich aspektów sytuacji wnioskodawcy wywołanych niesłusznym osadzeniem go w areszcie śledczym. Przede wszystkim bowiem zauważyć należy, że okres tymczasowego aresztowania D. K. był stosunkowo długi, lecz pokrywał się z okresem odbywania kary pozbawienia wolności, a więc związana z tym dolegliwość – choć niewątpliwie miała miejsce – nie stanowiła szczególnej traumy i nie wywołała żadnych trwałych skutków w zdrowiu fizycznym bądź psychicznym wnioskodawcy. Nadto podkreślić należy, że dolegliwość związana z tymczasowym aresztowaniem , w związku z odbywaniem przez wnioskodawcę kary pozbawienia wolności w tym samym czasie, w sposób znaczący różni się od dolegliwości osoby niesłusznie tymczasowo aresztowanej, która nie odbywa w tym czasie kary pozbawienia wolności.
Wszystkie wyżej wymienione elementy w ocenie Sądu odwoławczego zostały uwzględnione w należytym stopniu w ramach zadośćuczynienia przyznanego w zaskarżonym orzeczeniu. Jak wynika z doświadczenia orzeczniczego Sądu, kwota 6.000 zł odbiega bowiem zdecydowanie in plus od standardowego zadośćuczynienia, które mogłoby być hipotetycznie zasądzone za niesłuszne pozbawienie wolności w wymiarze 6 miesięcy, w sytuacji równoczesnego odbywania kary pozbawienia wolności, w przypadku, gdyby nie istniały omówione przez sąd I instancji dodatkowe okoliczności, zwiększające dolegliwość osadzenia. W żadnym razie nie można uznać zasądzonego zadośćuczynienia za symboliczne w porównaniu z krzywdą, która spotkała wnioskodawcę. Wnioskodawca nie pełni żadnej funkcji ani nie wykonuje zawodu o znacznej doniosłości społecznej, a zatem dolegliwość wynikająca z naruszenia jego dobrego imienia nie wykracza poza przeciętną w takich przypadkach.
Wbrew zarzutowi apelacji, Sąd Okręgowy uwzględnił wszystkie kryteria ustalając wysokość zadośćuczynienia. Nie jest bowiem prawdą, że oparł się wyłącznie na długości wykonywania tymczasowego aresztowania, jak twierdzi obrońca. Z uzasadnienia wyraźnie wynika, iż wiele innych wskazanych okoliczności, których nie dostrzegł apelujący, było podstawą rozważań sądu I instancji. Sąd ten szeroko opisał jakie zaostrzenia dotyczyły rygoru tymczasowego aresztowania w stosunku do wykonywania kary pozbawienia wolności, które to stanowiły dolegliwość dla wnioskodawcy.
W tej sytuacji, podzielając zapatrywanie Sądu I instancji co do wysokości przyznanego wnioskodawcy zadośćuczynienia, uznając je za w pełni adekwatne do okoliczności sprawy, Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy zaskarżony wyrok (punkt 1. sentencji wyroku).
Kosztami postępowania w sprawie, na podstawie
Maciej Świergosz Przemysław Strach Urszula Duczmal
N.M)
Wyszukiwarka
- Kodeks Karny dostęp do ustawy
- 22 Kodeks Karny konkretny artykuł ustawy
- Sąd Okręgowy w Ełku informacje o sądzie
- Pełnomocnictwo ogólne dostęp do wzorców