Data orzeczenia | 13 kwietnia 2015 |
---|---|
Data uprawomocnienia | 13 kwietnia 2015 |
Sąd | Sąd Apelacyjny we Wrocławiu II Wydział Karny |
Przewodniczący | Zdzisław Pachowicz |
Tagi | Skarga na przewlekłość |
Podstawa Prawna | 12skarga-na-naruszanie-prawa-strony-do-rozpoznania-sprawy-w-postepowaniu-przygotowawczym 12skarga-na-naruszanie-prawa-strony-do-rozpoznania-sprawy-w-postepowaniu-przygotowawczym 2skarga-na-naruszanie-prawa-strony-do-rozpoznania-sprawy-w-postepowaniu-przygotowawczym |
p o s t a n a w i a
skargę skazanego oddalić.
W dniach 20 i 27 lutego 2015r. do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu wpłynęła wniesiona przez skazanego P. B. skarga wraz z jej uzupełnieniem oparta na przepisach ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. Nr 179, poz. 1843 z późn. zm.).
W uzasadnieniu skargi P. J. wskazał, że w lipcu 2014r. złożył wniosek o udzielnie mu przerwy w karze z uwagi na stan zdrowia. Tymczasem dopiero w listopadzie 2014r. Sąd Penitencjarny postanowił dopuścić dowód z opinii biegłych na okoliczność posiadanego przez niego schorzenia i możliwości leczenia w zakładzie karnym. Skarżący podkreślił, że nie wykonano dotychczas żadnych badań z jego udziałem, ani nawet nie wyznaczono ich terminu. Wskazał, że w warunkach więziennych nie został zakwalifikowany do leczenia interferonem. Chciałby zatem skorzystać z przerwy w karze na podjęcie terapii tego rodzaju w warunkach wolnościowych. Opóźnienia w postępowaniu prowadzą do nieodwracalnych zmian chorobowych.
Skarżący wniósł o stwierdzenie przewlekłości postępowania w przedmiocie udzielenie przerwy w karze w sprawie o sygn. akt V Kow 680/14/pr oraz o zasądzenie od Skarbu Państwa na jego rzecz kwoty 10.000 zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę psychiczną i moralną.
Sąd Apelacyjny ustalił co następuje:
W dniu 14 lipca 2014 r. skazany P. B. złożył w administracji Aresztu Śledczego we W. wniosek o udzielenie mu przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, który do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynął w dniu 15 lipca 2014r.
W dniu 16 lipca 2014r. Przewodniczący V Wydziału Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu wydał zarządzenie o zwróceniu się do Dyrektora Aresztu Śledczego we W. o nadesłanie opinii o skazanym, świadectwa lekarskiego i informacji o stanie konta. Zarządzenie zostało wykonane tego samego dnia.
Powyższe dokumenty wpłynęły do Sądu Okręgowego w dniach od 29 lipca, do 4 sierpnia 2014r. W dniu 4 sierpnia 2014r. Sąd Okręgowy postanowił o zwolnieniu skazanego od uiszczenia opłaty od wniosku.
Z uwagi na fakt, że z opinii o stanie zdrowia skazanego z dnia 03.08.2014r. wynikało, że skazany znajduje się w trakcie diagnostyki, w dniu 5 sierpnia 2014r. zwrócono się do Dyrektora Aresztu Śledczego o kolejną opinię po zakończeniu tego procesu. Ponaglenie w tym zakresie wystosowano w dniu 24.09.2014r.
W dniu 28 października 2014r. do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynęła kolejna – sporządzona już po diagnostyce - opinia o stanie zdrowia skazanego.
W dniu 3 listopada 2014r. Sąd Okręgowy postanowił zlecić przeprowadzenie badania przez lekarza medycyny sądowej z Zakładu Medycyny Sądowej we W. oraz osób przez niego przybranych do przeprowadzenia badania na okoliczność oceny aktualnego stanu zdrowia skazanego.
Akta sprawy zostały przesłane do Zakładu Medycyny Sądowej we W. w dniu 5 listopada 2014r.
Pismem z dnia 4 grudnia 2014r. (wpływ do Sądu Okręgowego w dniu 8 grudnia 2014r.) dr n med. J. T. poinformował o terminie wydania opinii i konieczności nadesłania pisemnej akceptacji warunków wydania opinii. Warunki te zostały zaakceptowane pismem z dnia 10 grudnia 2014r.
Opinia sądowo – lekarska z dnia 9 lutego 2015r. wpłynęła do Sądu Okręgowego w dniu 13 lutego 2015r.
W dniach 20 lutego 2015r. i 27 lutego 2015r. do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu wpłynęła skarga skazanego wraz z jej uzupełnieniem (sporządzona przez niego odpowiednio - w dniu 16 i 25 lutego 2015r.) na przewlekłość postępowania w przedmiocie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności. W dniu 24 lutego 2015r. skarga została przekazana do Sądu Okręgowego we Wrocławiu celem nadania dalszego biegu. Przekazana skarga wpłynęła do Sądu Okręgowego we Wrocławiu w dniu 26 lutego 2015r.
Posiedzenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu w przedmiocie rozpoznania wniosku o przerwę odbyło się w dniu 12 marca 2015r.
(Dowód: akta sprawy o sygn. V Kow 680/14 Sądu Okręgowego we Wrocławiu)
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Przedmiotowa skarga zarzucająca przewlekłość w postępowaniu przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu w przedmiocie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności wobec skazanego P. B. jest niezasadna.
Wskazać należy, że przy ocenie, czy doszło do naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki – zgodnie z
Analizując postępowanie przez Sądem Okręgowym we Wrocławiu wskazać należy, iż Sąd ten procedował bez zbędnej zwłoki. Terminowość i sprawność postępowania na przedmiotowym etapie mieściła się w powszechnie przyjętych wymogach w tym zakresie.
Wszystkie czynności były podejmowane przez Sąd Okręgowy na bieżąco jako bezzwłoczna reakcja na kolejne kroki kierownika Ambulatorium Aresztu Śledczego lub autorów opinii sądowo – lekarskiej z Zakładu Medycyny Sądowej we W..
Nie można tracić z pola widzenia, że do ustalenia stanu zdrowia skazanego konieczne było przeprowadzenie procesu diagnostyki. Nadto niezbędne było wypowiedzenie się również biegłych sądowych z uwagi na postawę skazanego, który prezentował wolę leczenia w warunkach wolnościowych. Powyższe czynności niewątpliwie przedłużały okres trwania postępowania, jednakże miały na celu jak najdokładniejszą analizę stanu zdrowia skazanego i kierunku jego leczenia. Choć w niniejszym postępowaniu Sąd nie bada prawidłowości rozstrzygnięcia, to na marginesie wskazać należy, że w świetle wyjaśnienia dr n med. J. T. zawartego w piśmie z dnia 13.02.2015r. tłumaczącego wystarczalność oparcia opinii na dokumentacji lekarskiej znajdującej się aktach sprawy, zarzut skarżącego, że nie został zbadany bezpośrednio przez biegłych jest nieuzasadniony.
Gdy tylko konieczne do wydania rozstrzygnięcia w sprawie dokumenty wpłynęły do sądu, wyznaczono termin posiedzenia (odpowiedni do umożliwienia stronom wzięcia w nim udziału) i zawiadomiono o nim strony. Decyzja została wydana na pierwszym terminie posiedzenia. Na żadnym z etapów postępowania nie można stwierdzić zwłoki w rozumieniu cyt. ustawy
Po dokonaniu powyższej analizy stwierdzić należy, iż podniesiony w skardze skazanego zarzut przewlekłości postępowania nie znajduje potwierdzenia. W konsekwencji, skargę P. B. o stwierdzenie przewlekłości postępowania należało zatem oddalić.
Mając powyższe na uwadze Sąd Apelacyjny postanowił, jak na wstępie.
Wyszukiwarka
- Kodeks Karny dostęp do ustawy
- 22 Kodeks Karny konkretny artykuł ustawy
- Sąd Okręgowy w Ełku informacje o sądzie
- Pełnomocnictwo ogólne dostęp do wzorców