Wyrok SA we Wrocławiu z 14 sierpnia 2019 r. w sprawie o skargę na przewlekłość.

Teza Skarga na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki nie przysługuje w sprawach, o których mowa w Kodeksie karnym wykonawczym, chyba że dotyczą one obowiązku naprawienia szkody, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub nawiązki orzeczonej na rzecz pokrzywdzonego.
Data orzeczenia 14 sierpnia 2019
Data uprawomocnienia 14 sierpnia 2019
Sąd Sąd Apelacyjny we Wrocławiu II Wydział Karny
Przewodniczący Sędzia Zdzisław Pachowicz
Tagi Skarga na przewlekłość
Podstawa Prawna 8skarga-na-naruszanie-prawa-strony-do-rozpoznania-sprawy-w-postepowaniu-przygotowawczym 430kpk 623kpk 8skarga-na-naruszanie-prawa-strony-do-rozpoznania-sprawy-w-postepowaniu-przygotowawczym 1kkw 2skarga-na-naruszanie-prawa-strony-do-rozpoznania-sprawy-w-postepowaniu-przygotowawczym

Rozstrzygnięcie
Sąd

p o s t a n o w i ł

I.  skargę skazanego P. G. na przewlekłość postępowania pozostawić bez rozpoznania;

II.  zwolnić skarżącego od opłaty, obciążając Skarb Państwa kosztami postępowania w sprawie.



UZASADNIENIE


W dniu 1 sierpnia 2019r. do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu wpłynęła skarga skazanego P. G. na przewlekłość postępowania wykonawczego prowadzonego przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu w sprawie o sygn. akt V Kow - wz 1862/19 w przedmiocie udzielenia skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia. Skarżący wniósł o stwierdzenie przewlekłości w tym postępowaniu oraz o zasądzenie sumy pieniężnej w wysokości 7 000 zł.


Sad Apelacyjny zważył, co następuje:


Od dnia 6 stycznia 2017r. skarga na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki nie przysługuje w sprawach, o których mowa w art. 1 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy), chyba że dotyczą one obowiązku naprawienia szkody, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub nawiązki orzeczonej na rzecz pokrzywdzonego (art. 2 ust. 1b ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki). Skoro zatem postępowanie, którego stwierdzenia przewlekłości domaga się skarżący jest uregulowane w Kodeksie karnym wykonawczym (oddział 11), ale nie dotyczy w/w kwestii, gdyż za przedmiot ma warunkowe przedterminowe zwolnienie, to wniesienie przez niego skargi na przewlekłość uznać należy za niedopuszczalne.


W konsekwencji na podstawie art. 430 § 1 kpk w zw. z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (tekst jednolity: Dz.U. z 2016r. poz. 1256) skargę skazanego pozostawić należało bez rozpoznania.


Z uwagi na okoliczność, że w świetle położenia finansowego skarżącego uiszczenie opłaty od skargi byłoby dla niego zbyt uciążliwe, w oparciu o treść art. 623 § 1 kpk w zw. z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (tekst jednolity: Dz.U. z 2016r. poz. 1256) został on zwolniony od jej uiszczenia.


Mając powyższe na względzie, postanowiono jak na wstępie.


Witold Franckiewicz Zdzisław Pachowicz Maciej Skórniak

Wyszukiwarka