Postanowienie SR w Kędzierzynie Koźlu z 7 marca 2013 r. w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku.

Teza Zgodnie z treścią art. 926 § 1 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. W myśl więc prawa spadkowego o tym, kto dziedziczy majątek spadkowy decyduje w pierwszej kolejności sporządzony przez spadkodawcę testament, a w przypadku jego braku — ustawa.
Data orzeczenia 7 marca 2013
Data uprawomocnienia 6 kwietnia 2013
Sąd Sąd Rejonowy w Kędzierzynie Koźlu I Wydział Cywilny
Przewodniczący Anna Lipnicka
Tagi Dziedziczenie Stwierdzenie nabycia spadku
Podstawa Prawna 510kpc 1025kc 477kpc 926kc 931kc 932kc 934kc 935kc

Rozstrzygnięcie
Sąd

Sygn. akt I Ns 591/12


POSTANOWIENIE


Dnia 7 marca 2013 roku


Sąd Rejonowy w Kędzierzynie - Koźlu I Wydział Cywilny


w składzie:


Przewodnicząca: Sędzia Sądu Rejonowego Anna Lipnicka


Protokolant: sekretarz sądowy Anna Chudzik


po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2013r. w Kędzierzynie - Koźlu


na rozprawie


sprawy z wniosku C. D.


z udziałem Gminy P.


o stwierdzenie nabycia spadku po A. C.


stwierdza, że spadek po A. C.


zmarłej dnia 9 czerwca 2004 roku w G.


ostatnio stale zamieszkałej w U.


na podstawie ustawy nabyła:


- Gmina P.,


w całości.


Sygn. akt I Ns 591/12


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 25.06.2012 r., C. L.wystąpiła o stwierdzenie praw do spadku po zmarłej w dniu 09.06.2004 r. A. K., zamieszkałej ostatnio w miejscowości U.. We wniosku wskazano, iż w skład spadku po w/w wchodzi gospodarstwo rolne położone w U.o powierzchni 0,9889 ha oraz że spadkodawczyni nie pozostawiła testamentu. C. L.określiła siebie jako kuzynkę pierwszego stopnia zmarłej A. K..


Postanowieniem z dnia 29 października 2012 r. sąd wezwał do udziału w sprawie, na podstawie art.510 kpc, Gminę P..


Działający imieniem Gminy pełnomocnik, na rozprawie w dniu 7 marca 2013 r., nie wskazał spadkobierców ustawowych A. K. i wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po w/w zgodnie z przepisami ustawy.


Sąd ustalił następujący stan faktyczny:


Spadkodawczyni A. K.zmarła dnia 9 czerwca 2004 r. w G.. Ostatnio stale przed śmiercią zamieszkiwała w miejscowości U.. W dacie zgonu była bezdzietną wdową. Zawierała tylko jeden związek małżeński, z którego nie miała dzieci. Nie miała również dzieci przysposobionych lub pozamałżeńskich. Rodzice spadkodawczyni w dacie jej zgonu już nie żyli; jej ojciec – G. S.zmarł 2 grudnia 1952 r. Spadkodawczyni miała dwóch braci – W. S., który zginął jako bezdzietny kawaler w czasie działań wojennych oraz H. S., który zmarł w 1976 r. nie pozostawiając zstępnych. Więcej rodzeństwa spadkodawczyni nie miała. Wnioskodawczyni C. L.jest najbliższą krewną A. K.; matka wnioskodawczyni Ł. M.z domu S.była rodzoną siostrą G. S.– ojca spadkodawczyni. Spadkodawczyni A. K.nie sporządziła przed śmiercią testamentu.


( dowód:


odpis skrócony aktu zgonu USC G. nr (...) – k.4,


skrócony odpis aktu zgonu USC w P. nr (...) – k.5,


fotokopia odpisu skróconego aktu urodzenia wnioskodawczyni – k.7,


wyciąg aktu urodzenia Ł. S. – k.8,


kserokopia aktu małżeństwa wraz z tłumaczeniem na język polski – k.10-11,


zapewnienie spadkowe C. L.– k.14,


informacje kancelarii notarialnych odnośnie testamentu spadkodawczyni – k.23,29,


pismo Urzędu Gminy w P. z dnia 19.11.2012 r. – k.30)


Sąd zważył, co następuje:


Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku może zainicjować każdy zainteresowany, a więc podmiot, którego prawa lub obowiązki zależą od rozstrzygnięcia sprawy (art.1025 §1 k.c. w zw. z art. 477 11 §2k.p.c.). Występując z wnioskiem o stwierdzenie praw do spadku po zmarłej A. K. wnioskodawczyni C. L. podniosła, iż jest jej najbliższą żyjącą krewną. Matka wnioskodawczyni oraz ojciec spadkodawczyni byli rodzeństwem. Bliżsi krewni A. K. zmarli przed wielu laty. Wnioskodawczyni dowiedziała się o śmierci kuzynki podczas pobytu w Polsce, podczas którego zamierzała pokazać swojemu wnukowi rodzinne strony. Sołtys wsi U. powiadomiła C. L. zarówno o śmierci A. K., jak również o bezskutecznym poszukiwaniu przez Gminę spadkobierców zmarłej. Jednocześnie namówiła wnioskodawczynię do wystąpienia do sądu o ustalenie praw do spadku po A. K.. Okoliczności powyższe, zdaniem sądu, czynią z C. L. osobę zainteresowaną rozstrzygnięciem w niniejszej sprawie, w rozumieniu przepisów prawa.


Zgodnie z treścią art. 926 § 1 k.c. powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. W myśl więc prawa spadkowego o tym, kto dziedziczy majątek spadkowy decyduje w pierwszej kolejności sporządzony przez spadkodawcę testament, a w przypadku jego braku — ustawa. A. K. nie dokonała rozrządzenia swoim majątkiem drogą testamentu, w związku z czym, podstawą ustalenia grona spadkobierców, jak i przypadających im części w masie spadkowej są przepisy Tytułu II, Księgi IV Kodeksu cywilnego w brzmieniu obowiązującym w dacie zgonu spadkodawczyni tj. w dniu 9 czerwca 2004 r.


W myśl art. 931 § 1 k.c., w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. W myśl art. 932 § 1 k.c.( w brzmieniu sprzed zmiany ustawy), w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym (art.934 zd.1- w brzmieniu sprzed zmiany ustawy). W braku zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada jego małżonkowi ( art.935§ 1 k.c - w brzmieniu sprzed zmiany ustawy). W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa (art.935§ 2 k.c.- w brzmieniu sprzed zmiany ustawy). W braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu ( art.935§ 3 zd.1 k.c - w brzmieniu sprzed zmiany ustawy).


Opierając się na treści zapewnienia spadkowego złożonego przez wnioskodawczynię D. L. oraz pozostałych dowodach zebranych w sprawie, a także mając za podstawę art. 935 § 3 zd.1 k.c - w brzmieniu sprzed zmiany ustawy, postanowieniem z dnia 07.03.2013 r.., sąd stwierdził, iż spadek po A. K. na podstawie ustawy nabyła w całości Gmina P. jako gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawczyni.


Mając powyższe na uwadze, sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Wyszukiwarka