sygn. III CZP 135/08 22 stycznia 2009 Sąd Najwyższy

Uchwała SN z 22 stycznia 2009, sygn. III CZP 135/08

Data orzeczenia 22 stycznia 2009
Sąd Sąd Najwyższy
Wydział Izba Cywilna, Wydział III
Przewodniczący SSN Antoni Górski
Tagi
#Sąd Najwyższy #Izba Cywilna #uchwała SN
Uchwała z dnia 22 stycznia 2009 r., III CZP 135/08
Sędzia SN Antoni Górski (przewodniczący)
Sędzia SN Marian Kocon (sprawozdawca)
Sędzia SN Dariusz Zawistowski
Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Andrzeja D. przeciwko Miastu
Stołecznemu W. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, po rozstrzygnięciu
w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym w dniu 22 stycznia 2009 r. zagadnienia
prawnego przedstawionego przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowieniem z
dnia 5 września 2008 r.:
„Czy przewidziana w treści artykułu 207 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997
r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603
ze zm.) możliwość zwolnienia od poniesienia pierwszej opłaty z tytułu użytkowania
wieczystego odnosi się także do podmiotu, który zabudował nieruchomość na
podstawie pozwolenia na budowę z lokalizacją czasową w przypadku zgodności tej
lokalizacji z ustaleniami planu miejscowego (art. 207 ust. 1a ustawy o gospodarce
nieruchomościami)?”
podjął uchwałę:
Przewidziana w art. 207 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o
gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603
ze zm.) możliwość zwolnienia z poniesienia pierwszej opłaty z tytułu
użytkowania wieczystego nie odnosi się do podmiotu, który zabudował
nieruchomość na podstawie pozwolenia na budowę z lokalizacją czasową
zgodną z ustaleniami planu miejscowego (art. 207 ust. 1a ustawy o
gospodarce nieruchomościami).
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 lutego 2008 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił
żądanie zwolnienia powoda z obowiązku uiszczenia pierwszej opłaty z tytułu
użytkowania wieczystego. Uznał, że art. 207 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997
r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603
ze zm. – dalej: „u.g.n." lub „ustawa") nie ma zastosowania w razie ustanowienia
użytkowania wieczystego na podstawie ust. 1a tego artykułu.
Rozpoznając apelację powoda, Sąd Apelacyjny powziął poważne wątpliwości,
którym dał wyraz w przedstawionym Sądowi Najwyższemu zagadnieniu prawnym,
przytoczonym na wstępie.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 207 ust. 2 u.g.n., posiadacze, o których mowa w ust. 1, mogą
być zwolnieni z pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Z przepisu tego
wynika jednoznaczne odesłanie do stosowania ust. 2 do grupy posiadaczy, objętych
działaniem ust. 1; odesłanie tym bardziej wyraziste, że dokonane nie przy użyciu
formuły opisowej, lecz przez określenie numeru ustępu. Wyklucza ono wątpliwości
w sprawie podmiotowego zakresu działania art. 207 ust. 2, który – stosownie do
treści tego przepisu – ogranicza się do kręgu posiadaczy objętych art. 207 ust. 1
ustawy.
Trzeba przypomnieć, że ustawodawca – wprowadzając z dniem 15 lutego
2000 r. przepis art. 207 ust. 1a u.g.n. – nie dokonał zmiany ust. 2 tego artykułu (art.
1 ustawy z dnia 7 stycznia 2000 r. o zmianie ustawy o gospodarce
nieruchomościami oraz innych ustaw, Dz.U. Nr 6, poz. 70). Mimo rozszerzenia
kategorii podmiotów, którym przysługuje roszczenie o oddanie gruntu w
użytkowanie wieczyste, poprzestał na zawartym w art. 207 ust. 2 odesłaniu do ust.
1. Tym samym potwierdził zamierzony zakres stosowania (a contrario –
niestosowania) art. 207 ust. 2, należy bowiem wnosić, że w razie zamiaru objęcia
działaniem art. 207 ust. 2 także tych posiadaczy, o których mowa w ust. 1a,
uzupełniłby dokonane w ust. 2 odesłanie do stosowania tego przepisu, zwłaszcza
że taka zmiana byłaby nieskomplikowana z punktu widzenia zasad techniki
legislacyjnej, gdyż wymagałaby jedynie dodania numeru ust. 1a do dotychczasowej
treści art. 207 ust. 2 ustawy. Równie nietrudne i zapewniające taki sam skutek
byłoby zamieszczenie treści obecnego ust. 1a jako kolejnego zdania art. 207 ust. 1,
dzięki czemu dokonane w ust. 2 odwołanie się do pojęcia „posiadaczy, o których
mowa w ust. 1", obejmowałoby zarówno podmioty, które dokonały zabudowy na
podstawie pozwolenia na budowę z lokalizacją stałą, jak i czasową. Ustawodawca
nie zastosował żadnego z tych rozwiązań.
Także ze związku treściowego między dwoma pierwszymi ustępami art. 207
nie wynika, by odesłanie dokonane w ust. 2 dotyczyło ust. 1a „za pośrednictwem"
ust. 1. Wprawdzie między art. 207 ust. 1 i 1a zachodzi pewna więź treściowa,
jednak nie uzasadnia ona wniosku o stosowaniu art. 207 ust. 2 w razie oddania
gruntu w użytkowanie wieczyste posiadaczowi, który dokonał zabudowy
nieruchomości na podstawie pozwolenia na budowę z lokalizacją czasową.
Treść art. 207 ust. 1a wskazuje, że w konstruowaniu ujętej w nim normy
ustawodawca częściowo nawiązał do art. 207 ust. 1. Dotyczy to posiadania
nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy w dniu
5 grudnia 1990 r., pozostawania posiadaczem tych nieruchomości nadal w dniu 1
stycznia 1998 r., skutków wykonania roszczenia z art. 207 ust. 1a, tj. oddania
gruntu w użytkowanie wieczyste na podstawie umowy, oraz nieodpłatnego nabycia
własności budynków wybudowanych ze środków własnych posiadaczy (art. 207 ust.
1 zdanie drugie). Takie ujęcie art. 207 ust. 1a było spowodowane względami
techniki legislacyjnej, tj. zamiarem uniknięcia powtarzania w ust. 1a tych samych, co
w ust. 1 przesłanek powstania roszczenia i skutków jego wykonania. Normę prawną
należy jednak wywodzić z art. 207 ust. 1a, choć do zbudowania tej normy
niezbędne jest odwołanie się do treści ust. 1. (...)
Skutki wprowadzonych z dniem 15 lutego 2000 roku zmian art. 207,
sprowadzających się do modyfikacji ust. 1 i dodania ust. 1a, powinny być oceniane
z uwzględnieniem zasady ochrony własności. Ustawodawca w celu uregulowania
sytuacji prawnej posiadaczy, którzy – niejednokrotnie przez wiele lat – korzystali z
gruntu państwowego lub gminnego zdecydował się na danie posiadaczom
uprawnienia do żądania od właściciela oddania nieruchomości w użytkowanie
wieczyste, czym istotnie ograniczył uprawnienie właściciela do swobodnego
kreowania stosunków prawnych dotyczących swej nieruchomości. Jednak z
uzyskania przez posiadacza roszczenia o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste
nie można wnosić, że ustawodawca dał mu uprawnienia dalej idące niż te wyraźnie
określone w art. 207. Nie istnieje taka nieodzowna więź między oddaniem gruntu w
użytkowanie wieczyste i zwolnieniem z pierwszej opłaty, która wraz z uzyskaniem
przez posiadacza roszczenia o zawarcie umowy o ustanowieniu użytkowania
wieczystego pociągałaby za sobą konieczność udzielenia zwolnienia z pierwszej
opłaty. Samo zobligowanie właściciela do zawarcia umowy na żądanie posiadacza
nieruchomości jest poważnym ograniczeniem praw właściciela, stąd szczególnego
uzasadnienia wymagałaby decyzja ustawodawcy o jeszcze dalszym upośledzeniu
sytuacji prawnej właściciela przez pozbawienie go uprawnienia do uzyskania
pierwszej opłaty.
Ustawodawca wyraźnie rozstrzygnął o takim dodatkowym uprawnieniu
posiadacza nieruchomości jedynie w sytuacji uregulowanej w art. 207 ust. 1, skoro
zaś jednoznacznie nie wyraził swego zamiaru w odniesieniu do posiadaczy objętych
działaniem art. 207 ust. 1a, to nie można rozszerzać uprawnień tych posiadaczy
kosztem odjęcia właścicielowi uprawnień wynikających z prawa własności i z
konstrukcji użytkowania wieczystego, w której zasadą jest obowiązek uiszczenia
wszystkich stosownych opłat.
Stanowiska, że dokonane w ust. 2 odesłanie obejmuje ust. 1a nie uzasadnia
odwołanie się do charakteru art. 207 jako unormowania przejściowego. Z tego, że
jest to regulacja przejściowa, o znaczeniu uwłaszczeniowym, nie wynika, by
właściciel nieruchomości miał być pozbawiany pierwszej opłaty w razie oddania
gruntu w użytkowanie wieczyste posiadaczom, którzy dokonali zabudowy na
podstawie pozwolenia na budowę z lokalizacją czasową.
Przede wszystkim, między tymi uwarunkowaniami nie ma bezpośredniego
związku, który uzasadniałby, a wręcz nakazywałby przyjęcie tak bardzo
preferencyjnych dla posiadaczy z ust. 1a zasad dokonywania uwłaszczenia.
Przeciwnie, przejściowy charakter przepisów przemawia przeciw rozszerzającej
wykładni art. 207 ust. 2 ustawy. Idea porządkowania stosunków cywilnoprawnych
sama w sobie nie uzasadnia tak dotkliwego ograniczenia praw właściciela, w którym
nie poprzestaje się na zobligowaniu go do zawarcia umowy ustanowienia
użytkowania wieczystego na rzecz konkretnego (nie wybranego przez właściciela)
posiadacza gruntu.
Z tych względów Sąd Najwyższy podjął uchwałę, jak na wstępie.