Postanowienie SA we Wrocławiu z 13 września 2019 r. w sprawie o skargę na przewlekłość.

Teza Naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, ma miejsce wówczas gdy wskutek działań lub zaniechań sądu lub prokuratora postępowanie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne.
Data orzeczenia 13 września 2019
Data uprawomocnienia 13 września 2019
Sąd Sąd Apelacyjny we Wrocławiu II Wydział Karny
Przewodniczący Jerzy Skorupka
Tagi Skarga na przewlekłość
Podstawa Prawna 1skarga-na-naruszanie-prawa-strony-do-rozpoznania-sprawy-w-postepowaniu-przygotowawczym

Rozstrzygnięcie
Sąd

Sygn. akt II S 48/19


POSTANOWIENIE


Dnia 13 września 2019 r.


Sąd Apelacyjny we Wrocławiu II Wydział Karny w składzie:


Przewodniczący SSA Jerzy Skorupka


Sędziowie SA Agata Regulska


SO del. do SA Maciej Skórniak(spr.)


po rozpoznaniu skargi R. S.


na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu sądowym przed Sądem Okręgowym w Świdnicy, sygn. akt IV Ko 97/19


na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r., poz. 75)


p o s t a n a w i a


1. oddalić skargę.


2. zwolnić R. S. od uiszczenia opłaty stałej od skargi.


UZASADNIENIE


W dniu 12 czerwca 2019 r. R. S. wniósł o stwierdzenie przewlekłości postępowania toczącego się przed Sądem Okręgowym w Świdnicy w sprawie IV Ko 97/19 w przedmiocie wniosku o ułaskawienie złożonego przez R. S., jego matkę S. N., brata M. S. oraz siostrę K. S., skazanego wyrokiem Sądu Rejonowego w Świdnicy w sprawie VI K 135/16, zmienionego wyrokiem Sądu Okręgowego w Świdnicy, w sprawie IV Ka 503/18. Skarżący wskazał, że przewlekłość postępowania miała miejsce w okresie od 22 maja 2019 roku do 12 czerwca 2019 roku. Wniósł ponadto o zlecenie Sądowi Okręgowemu w Świdnicy podjęcia w wyznaczonym terminie odpowiednich czynności, zasądzenia na jego rzecz sumy pieniężnej w wysokości 20.000 złotych oraz zobowiązanie do ukarania dyscyplinarnego pracownika winnego niezałatwienia sprawy w terminie oraz zasądzenie kosztów postępowania.


Sąd Apelacyjny zważył, co następuje.


Skarga R. S. na przewlekłość postępowania sądowego w sprawie IV Ko 97/18 Sądu Okręgowego w Świdnicy okazała się niezasadna i jako tak została oddalona


Stosownie do art. 1 ust. 1 i art. 2 ust. 1 i 1a ustawy o skardze (...) naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, ma miejsce wówczas gdy wskutek działań lub zaniechań sądu lub prokuratora postępowanie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy okoliczności prawnych i faktycznych. W szczególności ocenie podlega terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez sąd w celu zakończenia postępowania przy uwzględnieniu charakteru sprawy, stopnia jej faktycznej i sprawnej zawartości, znaczenia dla skarżącego rozstrzyganych w niej zagadnień oraz zachowania stron w szczególności zarzucającej przewlekłość (art. 2 ust. 2 cyt. ustawy).


Nie budzi wątpliwości, że przewlekłość postępowania jest kategorią obiektywną, a obowiązkiem państwa jest zagwarantowanie by sprawy osób podległych jego jurysdykcji toczyły się bez zbędnej zwłoki (por. np. postanowienie Sądu Najwyższego z 6.01.2006 r., III SPP 154/05 i cyt. tam orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz poglądy doktryny). Nie ulega też wątpliwości, że ocena, czy w konkretnej sprawie doszło do przewlekłości postępowania, nie powinna ograniczać się wyłącznie do upływu czasu i subiektywnych odczuć skarżącego, lecz jest wypadkową czynników obiektywnych oraz czasu niezbędnego do podejmowania działań zgodnych z obowiązującymi przepisami, przewidującymi zachowanie określonych procedur (zob. postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 11 maja 2005r. sygn. akt II S 26/05).


W realiach sprawy czynności były podejmowanie przez Sąd Okręgowy prawidłowo i bez zwłoki. Sprawa IV Ko 97/19 w przedmiocie prośby skazanego i innych osób o ułaskawienie została rozpoznana postanowieniem z dnia 22 maja 2019 roku. Posiedzenie zostało przeprowadzone bez udział stron. Postanowienie to zostało przez Sąd ogłoszone, a następnie – zgodnie z wymogami przepisu art. 100 § 5 k.p.k. – doręczone stronom postępowania (ustawa wymaga w tym przypadku wyłącznie zawiadomienia o treści takiego postanowienia). Skarżący w treści uzasadnienie potwierdza, że otrzymał w dniu 12 czerwca 2019 roku wyciąg z protokołu posiedzenia w tej części w jakiej zamieszczona zostało tam postanowienie. Wyciąg z protokołu zawierał przy tym wymagane poświadczenie jego zgodności z oryginałem.


Nie doszło zatem do nieprawidłowego doręczenia lub opóźnienia w przesłaniu zawiadomienia o treści orzeczenia. Forma doręczenia zawiadomienia o treści niezaskarżalnego postanowienia jest całkowicie zgodna z wymogami procesowymi. Doręczenie tego zawiadomienia skarżącemu w terminie 20 dni jest terminem nieodbiegającym od tego wynikłego ze zwyczajnego toku czynności sądowych i doręczania przesyłek przez pocztę.


Mając powołane okoliczności na uwadze skargę R. S. należało uznać w całości za bezpodstawną.


O kosztach sądowych postępowania w przedmiocie skargi orzeczono na podstawie art. 636 § 1 k.p.k. w zw. z art. 8 ust. 2 ustawy o skardze.


SSA Agata Regulska SSA Jerzy Skorupka SSO del. do SA Maciej Skórniak

Wyszukiwarka