Postanowienie SA we Wrocławiu z 12 sierpnia 2019 r. w sprawie o skargę na przewlekłość.

Teza Strona może wnieść skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiło naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie zmierzające do wydania rozstrzygnięcia kończącego postępowanie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne.
Data orzeczenia 12 sierpnia 2019
Data uprawomocnienia 12 sierpnia 2019
Sąd Sąd Apelacyjny we Wrocławiu II Wydział Karny
Przewodniczący sędzia Andrzej Kot
Tagi Skarga na przewlekłość
Podstawa Prawna 2skarga-na-naruszanie-prawa-strony-do-rozpoznania-sprawy-w-postepowaniu-przygotowawczym

Rozstrzygnięcie
Sąd

Sygn. akt II S 38/19


POSTANOWIENIE


Dnia 12 sierpnia 2019r.


Sąd Apelacyjny we Wrocławiu II Wydział Karny w składzie:


  Przewodniczący sędzia Andrzej Kot (spr.)


Sędziowie: Witold Franckiewicz


M. S.


po rozpoznaniu w sprawie M. A.


skargi na naruszenie prawa do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki,


na podstawie art. 430 § 1 k.p.k. w zw. z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U.2018.75 t.j.)


p o s t a n a w i a


I. skargę pozostawić bez rozpoznania;


II. zwolnić skazanego M. A. od obowiązku uiszczenia opłaty od skargi.


UZASADNIENIE


Skazany M. A. złożył skargę na przewlekłość postępowania sądowego w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, w której wniósł o stwierdzenie przewlekłości w postępowaniu toczącym się przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności (sygn. akt V Kow-wz 484/19) oraz o zasądzenie z tego tytułu na rzecz skarżącego 10.000 zł


Sąd Apelacyjny zważył co następuje:


Skarga jako niedopuszczalna nie podlega rozpoznaniu.


Zgodnie z art. 2 ust. 1b ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. z 2018 r. poz. 75), brak jest podstaw do wniesienia skargi na przewlekłość postępowania w sprawie dotyczącej warunkowego zwolnienia. W takiej sytuacji Sąd Okręgowy powinien odmówić przyjęcia skargi. Skoro sąd pierwszej instancji nie odmówił przyjęcia skargi i przesłał tę skargę do rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu, należało skargę pozostawić bez rozpoznania.


Nie byłoby słuszne oczekiwanie od M. A. uiszczenia opłaty od skargi w sytuacji, gdy jest oczywiste, że nie mogła być merytorycznie rozpoznana ponieważ była niedopuszczalna z mocy ustawy, dlatego należało zwolnić go od jej uiszczenia (art. 623 k.p.k. w zw. z art. 8 ust. 2 ustawy o skardze, por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 października 2013 r., (...) 8/13, L.).


W tym stanie rzeczy należało orzec jak na wstępie.


A. K.


W. F. M. S.

Wyszukiwarka