Wyrok z 21 stycznia 2026, sygn. VII GC 176/24
Teza
Nie zwracając kaucji gwarancyjnej, powód pozostawał w zwłoce z zapłatą części wynagrodzenia. Pozwany wobec tego był uprawniony do powstrzymania się ze swoim świadczeniem umownym, jakim było usuwanie wad w ramach gwarancji. Rękojmia dotyczy tego, że rzecz nie ma wad fizycznych, które istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego (inwestora) lub wynikły z przyczyny tkwiącej w rzeczy w tej samej chwili - natomiast zakres gwarancji wynika z oświadczenia gwarancyjnego, które określa obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy rzecz nie ma właściwości okreslonych w tym oświadczeniu.
Data orzeczenia
21 stycznia 2026
Sąd
Sąd Okręgowy w Kielcach
Wydział
VII Wydział Gospodarczy
Przewodniczący
Sędzia Michał Derela
Tagi
Sygn. akt VII GC 176/24
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 21 stycznia 2026 r.
Sąd Okręgowy w Kielcach VII Wydział Gospodarczy
w składzie następującym:
Przewodniczący : SSO Michał Derela
Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Syska
po rozpoznaniu w dniu 7 stycznia 2026 r. na rozprawie
sprawy z powództwa: Firmy (...) Sp. z o.o. w W.
przeciwko (...) Sp. z o.o. w L.
o zapłatę
I - oddala powództwo,
II - zasądza od Firmy (...)Sp. z o.o. w W. na rzecz (...) Sp. z o.o. w L. kwotę 10.817 zł (dziesięć tysięcy czterysta siedemnaście zł) tytułem zwrotu kosztów procesu z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia do dnia zapłaty.
SSO Michał Derela