sygn. VII GC 176/24 21 stycznia 2026 Sąd Okręgowy w Kielcach

Wyrok z 21 stycznia 2026, sygn. VII GC 176/24

Teza
Nie zwracając kaucji gwarancyjnej, powód pozostawał w zwłoce z zapłatą części wynagrodzenia. Pozwany wobec tego był uprawniony do powstrzymania się ze swoim świadczeniem umownym, jakim było usuwanie wad w ramach gwarancji. Rękojmia dotyczy tego, że rzecz nie ma wad fizycznych, które istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego (inwestora) lub wynikły z przyczyny tkwiącej w rzeczy w tej samej chwili - natomiast zakres gwarancji wynika z oświadczenia gwarancyjnego, które określa obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy rzecz nie ma właściwości okreslonych w tym oświadczeniu.
Data orzeczenia 21 stycznia 2026
Sąd Sąd Okręgowy w Kielcach
Wydział VII Wydział Gospodarczy
Przewodniczący Sędzia Michał Derela
Tagi
#Sąd Okręgowy w Kielcach #VII Wydział Gospodarczy #wyrok

Sygn. akt VII GC 176/24

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 21 stycznia 2026 r.

Sąd Okręgowy w Kielcach VII Wydział Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący : SSO Michał Derela

Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Syska

po rozpoznaniu w dniu 7 stycznia 2026 r. na rozprawie

sprawy z powództwa: Firmy (...) Sp. z o.o. w W.

przeciwko (...) Sp. z o.o. w L.

o zapłatę

I - oddala powództwo,

II - zasądza od Firmy (...)Sp. z o.o. w W. na rzecz (...) Sp. z o.o. w L. kwotę 10.817 zł (dziesięć tysięcy czterysta siedemnaście zł) tytułem zwrotu kosztów procesu z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia do dnia zapłaty.

SSO Michał Derela