Postanowienie SA we Wrocławiu z 11 sierpnia 2014 r. w sprawie o odstąpienia od odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Teza Niekorzystne rozstrzygnięcie sądu penitencjarnego w przedmiocie odwołania warunkowego zwolnienia nie pozbawia skazanego szansy na pozostanie na wolności.
Data orzeczenia 11 sierpnia 2014
Data uprawomocnienia 11 sierpnia 2014
Sąd Sąd Apelacyjny we Wrocławiu II Wydział Karny
Przewodniczący Zdzisław Pachowicz
Tagi Postępowanie wykonawcze
Podstawa Prawna 160kkw

Rozstrzygnięcie
Sąd

postanawia

zaskarżone postanowienie uchylić i sprawę przekazać Sądowi Okręgowemu w Świdnicy do ponownego rozpoznania.



UZASADNIENIE


Sąd Okręgowy w Świdnicy postanowieniem z dnia 23 czerwca 2014r. odstąpił o odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienie skazanego M. B. mimo, że ten skazany w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które orzeczono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Stanowisko swoje uzasadnił wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 lipca 2013r. (SK 9/10), który stwierdził niekonstytucyjność art. 75 § 1 kk w części w jakiej nie przewiduje możliwości odstąpienia od zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary w wypadku skazania za przestępstwo popełnione w okresie próby na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Z dalszego wywodu tego Sądu wynika, że „ treść art.75 § 1 kk jest tożsama z treścią art. 160 § 1 pkt 1 kkw ” i dlatego w/w przepis kodeksu karnego wykonawczego też jest niekonstytucyjny - jak należy domniemywać w tej części, w której nie przewiduje możliwości odstąpienia od odwołania warunkowego zwolnienia, gdy skazany w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które wymierzono mu karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.


Na powyższe postanowienie złożył zażalenie prokurator, w którym zarzucił zaskarżonemu orzeczeniu:


1.  obrazę prawa karnego wykonawczego, a mianowicie art. 160 § 1 pkt 1 kkw polegającą na jego niezastosowaniu i odstąpieniu od odwołania wobec skazanego warunkowego przedterminowego zwolnienia na podstawie art. 160 § 1 pkt. 4 kkw, podczas gdy prawidłowo przeprowadzona ocena prawna nakazywała obligatoryjne odwołanie warunkowego zwolnienia;


2.  błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, polegający na niesłusznym przyjęciu poprzez błędną wykładnię art. 75 § 1 kk, że przepis ten jest tożsamy z treścią art. 160 § 1 pkt 1 kkw i uznaniu braku przesłanek do jego stosowania, podczas gdy Sąd Był zobligowany do rozstrzygnięcia sprawy wyłącznie na podstawie art. 160 § 1 pkt 1 kkw.


W oparciu o powyższe zarzuty prokurator wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i odwołanie wobec skazanego M. B. warunkowego przedterminowego zwolnienia.


Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:


Zażalenie prokuratora jest częściowo zasadne, a w szczególności w zakresie, w jakim zarzuca pominiecie przy rozstrzyganiu niniejszej sprawy przepisu art. 160 § 1 pkt 1 kkw. Jednakże z uwagi na obrazę przez Sąd Okręgowy w toku postępowania przepisów Konstytucji RP konieczne jest uchylenie zaskarżonego postanowienia w celu ponownego przeprowadzenia postępowania w sposób, jaki przewiduje Konstytucja i ustawy. Przede wszystkim należy odnotować naruszenie przez Sąd I instancji art. 178 ust. 1 Konstytucji mówiącego o podleganiu sędziów ustawom, art. 193 Konstytucji wskazującego uprawnienia każdego sądu w wypadku powzięcia wątpliwości co do zgodności aktu normatywnego z Konstytucją oraz art. 190 ust. 3 Konstytucji zakreślającego granice oddziaływania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.


Zupełnie nie do przyjęcia jest stanowisko Sądu Okręgowego jakoby wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący jednego z wycinków normy art. 75 § 1 kk miał bezpośrednie przełożenie na przepis art. 160 § 1 pkt 1 kkw i dawał podstawy do stwierdzenia, że ten przepis kodeksu karnego wykonawczego jest także niekonstytucyjny. Sąd ten nie dostrzega, że wspomniany wyrok uchyla domniemanie konstytucyjności tylko badanego przepisu i tylko w takim zakresie, w jakim był przedmiotem oceny. Nie ma zaś żadnego znaczenia na ocenę konstytucyjności innych przepisów prawa, i to zawartych w innych aktach prawnych. Powoduje to, że gdyby nawet treść art. 75 § 1 kk była tożsama z treścią art. 160 § 1 pkt 1 kkw, jak ujmuje to Sąd Okręgowy, to w/w przepis Kodeksu karnego wykonawczego objęty jest domniemaniem konstytucyjności, które jest wiążące dla wszystkich organów władzy publicznej, w tym również dla sądów.


Uchwała SN z dnia 27 marca 2014r. (I KZP 30/13) na którą powołuje się Sąd I instancji odnosi się tylko do art. 75 § 1 kk w związku ze stwierdzeniem przez Trybunał jego niekonstytucyjności z jednoczesnym odroczonym skutkiem derogacyjnym. Gdyby Sąd Okręgowy wnikliwie zapoznał się z uzasadnieniem tejże uchwały to mógłby przeczytać następujący fragment: „ To właśnie z uwagi na to domniemanie sądy w procesie stosowania prawa nie mogą samodzielnie pominąć, jako podstawy rozstrzygnięcia, normy ustawowej, która ich zdaniem narusza konstytucję RP. W takim przypadku sąd może skierować pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego, by w ten sposób doprowadzić do uchylenia domniemania konstytucyjności i w efekcie usunąć niekonstytucyjną normę prawną z systemu prawa”.


W tym stanie rzeczy konieczne jest uchylenie zaskarżonego postanowienia, jako wydanego z obrazą Konstytucji i Kodeksu karnego wykonawczego. Rozpoznając ponownie tę sprawę Sąd I instancji winien zająć jasne stanowisko w kwestii czy ma jakiekolwiek wątpliwości co do konstytucyjności art. 160 § 1 pkt 1 kkw, a jeżeli tak, to zobowiązany jest postąpić zgodnie z art.193 Konstytucji. Jeżeli zaś tych wątpliwości nie ma, to winien normę zawartą w tym przepisie zastosować, do czego zobowiązuje go art. 178 ust. Konstytucji. Niedopuszczalne jest natomiast w procesie wykładni odrzucanie przez sąd normy ustawowej w przypadku uznania jej przez siebie za sprzeczną z Ustawą zasadniczą.


W związku z powyższym postanowiono – jak na wstępie.

Wyszukiwarka