Postanowienie SA we Wrocławiu z 28 lipca 2014 r. w sprawie o warunkowe przedmiotowe zwolnienie.

Teza Podstawową przesłanką do udzielenia warunkowego zwolnienia jest pozytywna prognoza, to znaczy, że skazany po opuszczeniu zakładu karnego będzie przestrzegał porządku prawnego i nie popełni ponownie przestępstwa.
Data orzeczenia 28 lipca 2014
Data uprawomocnienia 28 lipca 2014
Sąd Sąd Apelacyjny we Wrocławiu II Wydział Karny
Przewodniczący Grzegorz Kapera
Tagi Warunkowe przedterminowe zwolnienie
Podstawa Prawna 437kpk

Rozstrzygnięcie
Sąd postanowił utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie.

UZASADNIENIE


Sąd Okręgowy w Opolu postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2014r. nie uwzględnił wniosku skazanego T. T. w przedmiocie udzielenia mu warunkowego zwolnienia.


Na powyższe postanowienie zażalenie złożył skazany zaskarżając je w całości.


Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:


Zażalenie skazanego T. T. nie zasługuje na uwzględnienie.


Podstawową przesłanką do udzielenia warunkowego zwolnienia jest pozytywna prognoza, to znaczy, że skazany po opuszczeniu zakładu karnego będzie przestrzegał porządku prawnego i nie popełni ponownie przestępstwa.


Ustalenia Sądu I instancji w przedmiocie negatywnej prognozy, poczynione w oparciu o okoliczności dotychczasowego trybu życia, stosunek do popełnionych przestępstw oraz ich okoliczności, a nadto ogólnie przeciętne zachowanie podczas odbywania kary, należy uznać za trafne. Zażalenie skazanego nie zawiera żadnego argumentu, który mógłby skutecznie podważyć wymienione ustalenia. Subiektywne odczucia skazanego dotyczące jego resocjalizacji i dalszej potrzeby wykonania kary nie mają istotnego znaczenia prognostycznego. Na zakończenie stwierdzić należy, iż uzasadnienie zaskarżonego postanowienia zostało dotknięte pewnymi wadami (art. 424 k.p.k.), jednak to uchybienie nie miało wpływu na treść orzeczenia.


Sąd Apelacyjny w pełni akceptując stanowisko Sądu Okręgowego utrzymał w mocy zaskarżone

Wyszukiwarka