Postanowienie SA we Wrocławiu z 23 kwietnia 2012 r. w sprawie o warunkowe przedterminowe zwolnienie.

Teza Jedną z przesłanek obligatoryjnego odwołania warunkowego zwolnienia staje się popełnienie przez skazanego w okresie próby przestępstwa umyślnego, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności.
Data orzeczenia 23 kwietnia 2012
Data uprawomocnienia 23 kwietnia 2012
Sąd Sąd Apelacyjny we Wrocławiu II Wydział Karny
Przewodniczący Zdzisław Pachowicz
Tagi Warunkowe przedterminowe zwolnienie
Podstawa Prawna 160kkw

Rozstrzygnięcie
Sąd

postanawia

zaskarżone postanowienie uchylić i sprawę przekazać Sądowi Okręgowemu w Świdnicy do ponownego rozpoznania.



UZASADNIENIE


Sąd Okręgowy w Świdnicy postanowieniem z dnia 21 lutego 2012r. odwołał warunkowe przedterminowe zwolnienie skazanego Z. S. (2) i zarządził wykonanie pozostałej nieodbytej kary pozbawienia wolności, uznając, że popełnienie w okresie próby, tj. w dniu 1 lipca 2011r. umyślnych przestępstw za które wymierzono skazanemu karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania rodzi skutki w postaci obligatoryjnego odwołania warunkowego zwolnienia.


Na powyższe postanowienie złożył zażalenie skazany, w którym podniósł okoliczności dotyczące sytuacji rodzinnej i osobistej. Wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i nieodwoływanie warunkowego przedterminowego zwolnienia.


Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:


Niezależnie od treści zażalenia należy zauważyć, że Sąd I instancji nie dostrzegł zachodzącego w niniejszej sprawie problemu intertemporalnego. Przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 16 września 2011r. o zmianie ustawy kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 240, poz. 1431) nie uchyla zasady określonej w art. 4 § 1 kk dotyczącej kolizji ustaw w czasie. Zmiana art. 160 § 1 kkw - nakazująca obligatoryjne odwołanie warunkowego zwolnienia w wypadku popełnienia w okresie próby przestępstwa za które orzeczono karę pozbawienia wolności (bez względu na jej postać) - nastąpiła z dniem 1 stycznia 2012r. Natomiast w chwili popełnienia przestępstwa, które skutkowało odwołaniem warunkowego zwolnienia (1 lipca 2011r.) obowiązywał stan prawny, według którego obligatoryjne odwołanie warunkowego zwolnienia mogło nastąpić tylko w wypadku popełnienia w okresie próby przestępstwa umyślnego, za które wymierzono bezwzględną karę pozbawienia wolności. Wynika z tego w sposób oczywisty, że pomiędzy lipcem 2011r., kiedy zostało popełnione przestępstwo, a lutym 2012r., kiedy orzekano o skutkach popełnienia tego przestępstwa, nastąpiła zmiana stanu prawnego w postaci zaostrzenia zasad odwoływania warunkowego przedterminowego zwolnienia. Nowe zasady nie są względniejsze dla skazanego, co oznacza – zgodnie z art. 4 § 1 kk, że nie mogą mieć zastosowania. Obligatoryjne odwołanie warunkowego przedterminowego zwolnienia na podstawie art. 160 § 1 pkt 1 kkw możliwe będzie tylko wówczas, gdy w okresie próby, ale po 1 stycznia 2012r., zostało popełnione przestępstwo, za które orzeczono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.


Z uwagi na to, że Sąd I instancji rozpoznał wniosek kuratora jedynie pod kątem obligatoryjnego odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia należało zaskarżone postanowienie uchylić i sprawę przekazać do ponownego rozpoznania w zakresie przesłanek fakultatywnych wymienionych w art. 160 § 2 kkw w brzmieniu poprzednim.


W związku z powyższym postanowiono – jak na wstępie.

Wyszukiwarka