Forum

/ wypadek w pracy, L4 i ubezpieczenie

Witam. Sytuacja jest dosc skomplikowana -mąż miał wypadek w pracy w sierpniu i od tej pory jest na L4 -We wrześniu skończyła mu się umowa dostał świadectwo pracy i nosił już L4 do ZUS -Ja nie pracuje i ja i dziecko byłyśmy dopisanie do jego ubezpieczenia -od sierpnia nie dostał jeszcze zadnych pieniędzy z ZUS Dziś w trójkę ja, on i dziecko byliśmy u lekarza ale okazało się że nie możemy być przyjęci bo nie mamy ubezpieczenia, a dziś mąż miał przedłużyć L4 które skończyło się w piątek. Jeśli nie przedłuży to nie bedzie ciągłości i kolejnego nie będzie mógł już wziąć, a musi je mieć bo nie jest w stanie jeszcze iść do jakiejkolwiek pracy, a za coś trzeba żyć. Jak to rozwiązać?

anonim

17:18 22-10-2018

Zgodnie z art. 67 ust. 6 ustawy z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2008, Nr 164, poz. 1027 ze zm.) Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (np. z związku z zatrudnieniem) pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia (rozwiązanie stosunku pracy) ma wraz z członkami rodziny, którzy przed wygaśnięciem stosunku pracy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W związku z tym przez czas pobierania przez Pani męża zasiłku chorobowego / świadczenia rehabilitacyjnego ma Pani wraz z dzieckiem (jeśli mąż zgłosiła Panią i dziecko do swojego ubezpieczenia u pracodawcy przed rozwiązaniem stosunku pracy) prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Prawo to wygasa z ostatnim dniem zwolnienia lekarskiego.

Podczas pobierania zasiłku w eWusiu mąż będzie świecił się na czerwono, należy podpisać stosowne oświadczenie.

anonim

17:18 22-10-2018

trzeba w rejestracji podpisac oswiadczenie ze maz podlega ubezpieczeniu lekarz musi go przyjac mialam identyczna sytuacje dodatkowo jeszcze przychodzila do domu pielegniarka z przychodni i nie bylo problemu przy kazdej wizycie podpisywalam oswiadczenie

anonim

17:18 22-10-2018

logoSzybkie wyszukiwanie

jak to działa?